Bratislava 29. januára 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

Novinárka Tereza Spencerová v komentári na portáli iPrima.cz píše o pláne amerického prezidenta Donalda Trumpa na riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke americký prezident Donald Trump (vpravo) a izraelský premiér Benjamin Netanjahu

„Nebol som zvolený, aby som robil malé veci alebo uhýbal pred veľkými problémami,“ uviedol Trump za prítomnosti izraelských politikov. Trump tiež hovoril o tom, že riešenie by malo byť výhodným pre obe strany.

Ako informuje novinárka, Jeruzalem má ostať nedeliteľným hlavným mestom Izraela, ale niekedy v budúcnosti by sa v jeho východnej časti, niekde „za hradbami „, malo zrodiť akési „hlavné mesto“ Palestíny, kde vraj USA „s radosťou“ otvoria svoje veľvyslanectvo.

„USA navyše uznajú všetky (ešte právne ilegálne) rýchlo pribúdajúce židovské kolónie s asi 800 tisíc obyvateľmi na okupovaných arabských územiach za predpokladu, že Izrael na štyri roky zmrazí výstavbu ďalších. Počas tej doby by sa čosi malo dojednávať, ale nie je príliš jasné, čo alebo či bude Izrael nejako (aspoň) pokarhaný za to, že „zmrazenie“ ďalších kolónií nedodrží,“ píše Spencerová.

Podľa Trumpovho plánu asi sedem miliónov Palestínčanov vyhnaných do exilu nebude mať právo na návrat. „Palestínsky štát“ by mal vzniknúť na základe „ostrovčekov“ medzi jednotlivými židovskými kolóniami, ktoré majú byť prepojené rovnako ako západný breh Jordánu s pásmom Gazy. Podľa novinárky by mal takto poňatý „palestínsky štát“ veľký problém s definíciou svojho územia, o hraniciach ani nehovoriac.

Podľa Spencerovej je logické, že Palestínčania už „dohodu storočia“ odmietli, proti sa postavil Irán a podľa očakávania aj Turecko, spolu s libanonským Hizballáhom alebo jemenskými rebelmi z Ansaralláhu. USA však počítajú aspoň so súhlasom z Perského zálivu alebo z Egypta a Jordánska.

„Jordánsko však už zopakovalo, že odmieta ďalšie anexie palestínskych území a požaduje palestínsky štát v hraniciach z roku 1967, čiže z Trumpovho pohľadu úplné scifi. Jediný, kto zatiaľ – s výnimkou Izraela – plán opatrne podporil, je britský Johnson,“ informuje Spencerová a dodáva, že izraelská armáda medzitým posilňuje svoje jednotky v palestínskom údolí Jordánu.

Hlasovanie o anexii 30%palestínskeho územia by sa malo konať už túto nedeľu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu rovno z Washingtonu poletí dnes do Moskvy, aby s podrobnosťami „Trumpovej dohody“ oboznámil ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Všeobecne možno ale už teraz povedať, že ak bude Trump svoj plán presadzovať razantne, namiesto mieru príde do regiónu ďalšie vojna,“ konštatuje v závere novinárka Tereza Spencerová.

Tatiana Stará

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj