Izraelský letecký úder v Gaze zabil mezinárodní humanitární pracovníky při rozdávání pomoci

www.slovanskenoviny.sk/rss Mezinárodní charitativní společnost World Central Kitchen (WCK) uvedla, že izraelský letecký útok zabil v Pásmu... Príspevok Izraelský letecký úder v Gaze zabil mezinárodní humanitární pracovníky při rozdávání pomoci je zobrazený ako prvý na .

Izraelský letecký úder v Gaze zabil mezinárodní humanitární pracovníky při rozdávání pomoci

www.slovanskenoviny.sk/rss

Mezinárodní charitativní společnost World Central Kitchen (WCK) uvedla, že izraelský letecký útok zabil v Pásmu Gazy sedm lidí, kteří pro organizaci pracovali. Mezi mrtvými jsou podle WCK občané Austrálie, Británie, Polska, jeden člověk, který má americké a kanadské občanství, a také jeden Palestinec.

Společnost WCK, která dodává do Gazy humanitární pomoc, podle agentury AFP zároveň oznámila, že se rozhodla pozastavit v pásmu své aktivity.

Pracovníci jeli ve dvou obrněných autech označených logem organizace a v dalším vozidle, napsala organizace World Central Kitchen v prohlášení. Přestože pohyby konvoje byly koordinovány s izraelskou armádou, byla auta zasažena, když opouštěla sklad v Dajr Balahu, kde pracovníci vyložili více než 100 tun humanitární potravinové pomoci dopravené do Pásma Gazy po moři, sdělila WCK.

Izraelská armáda podle prohlášení citovaného stanicí Al-Džazíra incident prošetřuje.

“Není to jen útok na World Central Kitchen, je to útok na humanitární organizace, které pomáhají v těch nejhroznějších podmínkách, kdy je (nedostatek) potravin využíván jako válečná zbraň,” řekla výkonná ředitelka WCK Erin Goreová. “Je to neodpustitelné,” dodala.

Média s odvoláním na palestinské úřady doposud psala o čtyřech mrtvých zahraničních pracovnících a jejich palestinském řidiči, jejichž těla byla převezena do nemocnice Al-Aksá v Dajr Balahu v centrální části pásma.

Společnost World Central Kitchen (WCK) spolu se španělskou nevládní organizací Open Arms organizuje dodávky humanitárních zásob do Pásma Gazy námořním koridorem z Kypru. Kolem 330 tun pomoci ve třech lodích organizace do Pásma Gazy dopravila v sobotu.

Australský premiér Anthony Albanese potvrdil, že jednou z mrtvých je australská humanitární pracovnice Lalzawmi Frankcomová. Ta podle stanice ABC News pro WCK pracovala pět let, sídlila v Bangkoku, kde měla na starosti řízení činnosti společnosti na asijském kontinentu. Vláda se podle Albaneseho spojila s izraelským velvyslancem a očekává “plnou odpovědnost”, cituje premiéra agentura Reuters.

“Izraelská armáda (IDF) provádí důkladný rozbor… aby pochopila okolnosti tohoto tragického incidentu,” uvádí se v izraelském prohlášení. “IDF vynakládá značné úsilí, aby umožnila bezpečné dodávky humanitární pomoci, a s WCK úzce spolupracovala,” uvádí izraelská armáda

Od začátku současné války v Pásmu Gazy podle výzkumné společnosti Aid Worker Security Databse zahynulo kolem 200 humanitárních pracovníků.

Konflikt začátkem loňského října podnítily teroristické útoky palestinského hnutí Hamás a přidružených organizací v jižním Izraeli, které přiměly Tel Aviv k zahájení pozemní ofenzivy v Pásmu Gazy s cílem Hamás zlikvidovat. Boje si podle pravidelného hlášení palestinských úřadů k pondělku vyžádaly 32.845 životů Palestinců, z toho většiny civilistů. Podle Izraele zahynulo přes 13.000 bojovníků Hamásu a 600 izraelských vojáků.

ZDROJ: The Times of Israel / AP / ABC News / ČTK

Príspevok Izraelský letecký úder v Gaze zabil mezinárodní humanitární pracovníky při rozdávání pomoci je zobrazený ako prvý na .