Jeruzalem 6. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:wikimedia)

Izraelská hudobná skupina Shalva Band sa s konečnou platnosťou vzdala účasti v pesničkovej súťaži Eurovízia 2019. Organizátor súťaže totiž odmietol požiadavku jej členov, aby sa generálna skúška pred finálovým večerom nekonala v piatok večer, keď niektorí z členov skupiny slávia šabat. Práve záznam z generálky slúži medzinárodnej porote, aby rozhodla o víťazovi celej súťaže

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Do sporu vstúpila aj izraelská ministerka kultúry Miri Regevová, ktorá organizátora súťaže – Európsku vysielaciu úniu (EBU/UER – v pondelok požiadala, aby pozmenila súťažné pravidlá.

EBU/UER však odmietla spraviť výnimku – s vysvetlením, že “pravidlá súťaže platia pre každého rovnako”. V súlade s nimi je účasť povinná na všetkých skúškach a priamych prenosoch, pričom to platí pre členov delegácií i súťažiacich.

V Izraeli toto rozhodnutie Európskej vysielacej únie vyvolalo kritiku. Podľa kritikov sú totiž organizátori pesničkovej súťaže tolerantní ku všetkým, len nie k veriacim či ortodoxným židom.

Izraelská skupina Shalva Band sa stala na medzinárodnej scéne známou v roku 2017. Pozostáva z ôsmich členov, ktorí majú rôzne psychické či fyzické postihnutie: sú medzi nimi autisti, nevidiaci i mladí ľudia s Downovým syndrómom.

Skupina vznikla v rovnomennom terapeutickom centre v Jeruzaleme, ktoré sa venuje deťom, mládeži i dospelým s rôznymi formami a druhmi postihnutia a ich inklúzií.

Shalva Band je u fanúšikov obľúbená a bola jedným z favoritov eurovíznej pesničkovej súťaže, o čom svedčia aj predbežné reakcie porotcov v národnej súťaži.

Finále Eurovízie sa bude konať 18. mája. Jeho hostiteľom bude práve Izrael a mesto Tel Aviv, a to vďaka speváčke Nette Barzilaiovej, ktorá vlani súťaž Eurovízie vyhrala pesničkou Toy.

Proti konaniu finále speváckej súťaže Eurovision Song Contest v Izraeli sa medzičasom formou petície vyslovilo viac ako 50 predstaviteľov britskej kultúry, ktorí ako dôvod svojej výzvy na bojkot uviedli situáciu v Palestíne a s ňou súvisiacu politiku Izraela. Petíciu podpísali zakladajúci člen skupiny Pink Floyd Roger Waters, spevák Peter Gabriel či návrhárka Vivienne Westwoodová.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj