Ženeva 14. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Craig Ruttle)

Izraelské úrady začali vyšetrovať smrť 11 Palestínčanov, ktorých počas protestov popri hranici pásma Gazy v priebehu minulého roka usmrtila izraelská streľba. Informovala o tom v stredu agentúra AP s odvolaním sa na vysokopostaveného predstaviteľa Izraela

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Predstavitelia Izraela v Ženeve to oznámili novinárom v reakcii na obvinenia, ktoré obsahovala minulotýždňová správa Organizácie Spojených národov (OSN). Izraelskí vojaci podľa správy údajne zámerne strieľali na civilistov a mohli spáchať zločiny proti ľudskosti na hraniciach pásma Gazy, kde od začiatku nepokojov v marci minulého roka prišlo v dôsledku streľby o život 189 ľudí a viac ako 6000 utrpelo zranenia.

Jeden z predstaviteľov Izraela povedal, že Izrael začne v takýchto prípadoch plnohodnotné trestné konanie, ak sa potvrdia podozrenia o zločinoch. Kritici poznamenali, že to len zriedka vedie k potrestaniu vojakov.

Zástupcovia Izraela podľa AP hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, pretože neboli oprávnení verejne sa k daným záležitostiam vyjadrovať.

Vedúci predstavitelia palestínskeho militantného hnutia Hamas, ktoré vládne v pásme Gazy, sa snažia protesty využiť na vytvorenie tlaku na Izrael s cieľom ochromiť blokádu. Tú zaviedli Izrael a Egypt v roku 2007, keď sa hnutie ujalo vlády v pásme Gazy.

Izrael obhajoval spôsoby boja použité počas protestov a tvrdil, že bránil svoje hranice. Militantov z hnutia Hamas obviňuje, že používajú dav ako krytie a poznamenal, že demonštranti hádzali cez hranice zápalné bomby, horiace pneumatiky a ďalšie predmety.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu správu, ktorú iniciovala Rada OSN pre ľudské práva, po jej vydaní kritizoval a obvinil organizáciu “z chorobnej nenávisti voči Izraelu”.

Od 30. marca 2018, keď sa protesty v pohraničí medzi Izraelom a pásmom Gazy začali, prišlo o život už najmenej 244 prevažne neozbrojených Palestínčanov. Väčšina z nich zahynula počas protestov alebo pri zrážkach s izraelskými bezpečnostnými zložkami, ďalšie obete si vyžiadali izraelské nálety alebo ostreľovanie palestínskeho územia.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj