Jeruzalem 11. januára 2019 (HSP/Foto: TASR/AP Photo/Mahmoud Illean)

Najprv Izrael postavil  bariéru, teraz po oboch stranách aj na okupovanom Západnom brehu Jordánu otvára cestu, na ktorej sú však palestínski a izraelskí vodiči od seba oddelení. Média ju teda nazvali “diaľnica apartheidu”

Novootvorená oddeľujúca diaľnica West Bank pri Jeruzaleme

Podľa informácií Press TV, približne 3,5-kilometrovým úsekom sa v strede tiahne 8 metrov vysoká bariéra, pozdĺž ktorej sa po západnej strane vezú palestínski vodiči, ktorí majú zakázané vstupovať do Jeruzalema, a po druhej východnej strane jazdia izraelskí osadníci.

Cesta bola postavená pred desiatimi rokmi, ale nebola využívaná kvôli sporu medzi izraelskou armádou a políciou nad kontrolným stanovišťom.

Podľa izraelského ministra pre verejnú bezpečnosť Gilada Erdana, cesta síce uľahčí preťaženej doprave na oboch stranách a zároveň pomôže Izraelu prekonať “bezpečnostné výzvy”, ale jej stredová bariéra so železným oplotením je považovaná za symbol segregácie Palestínčanov od izraelských osadníkov, takže otvorenie cesty vyvolalo nesúhlas tak zo strany Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP), ako aj od medzinárodných organizácií.

Toto je izraelský príklad apartheidu a rasistickej separácie, ktorá kedysi existovala v Juhoafrickej republike,” uviedol izraelský mediálny predstaviteľ OBSE Ahmad Majdalani. “Každý Izraelčan, ktorý verí v demokraciu, by sa mal hanbiť za túto novú cestu.”

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Kontrolné stanovisko na novootvorenej oddeľujúcej diaľnici West Bank pri Jeruzaleme

Palestínčania sa už dávno obávali, že cestné a podobné stavebné projekty v oblasti by nakoniec rozdelili Západný breh na polovicu a ďalej by bránili palestínskym plánom pre budúci štát.

Izraelská mimovládna organizácia, vystupujúca proti izraelským aktivitám zameraným na rozšírenie osídlenia, varovala, že cesta uľahčuje dochádzanie izraelských osadníkov na úkor palestínskych dedín, ktoré ostávajú naďalej izolované od Jeruzalema a ich obyvatelia prechádzajú len medzi severom a juhom Západného brehu.

Jeruzalem je už oddelený od Západného brehu tzv. izraelskou “apartheidovou stenou”, teraz teda pribudla “apartheidová diaľnica”.

The more important debate that needs to be had in this country is not about the right to engage in political boycott which is a bedrock constitutional right but why people boycott Israel? Here is one example: https://t.co/h9lfdLl2Kb

— Jamil Dakwar (@jdakwar) 10. januára 2019

Podľa The New York Post, cesta č. 4370 spája osídlenie Geva Binyamin k ceste č.1 (jeruzalemsko-telavivská diaľnica) medzi tzv. French Hill a tunelom popod horu Scopus, takže skutočne pomáha skôr izraelským osadníkom k ľahšiemu dochádzaniu do Jeruzalema.

Cesta, ktorá leží mimo jurisdikcie Jeruzalema, bude otvorená denne od piatej hodiny ráno do poludnia denne a používa sa predovšetkým pre osadníkov dochádzajúcich do mesta za prácou a štúdiom.


Zdroj