Washington 2. augusta (HSP/Foto:TASR/AP/Kyodo News)

Tureckí predstavitelia obrany oznámili, že za vylúčenie Turecka z programu stíhacích lietadiel F-35 môže Izrael. Izrael podľa všetkého v Spojených štátoch amerických loboval za odchod Turecka z tohto programu ako súčasť svojho úsilia o zachovanie kvalitatívneho vojenského náskoku v regióne

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Washington zmrazil dodávku bojových lietadiel z dôvodu akvizície ruských vzdušných obranných síl S-400 zo strany Turecka. Turecko varovalo, že Spojené štáty „nemajú právny základ“ na vylúčenie Ankary z programu F-35.

Keďže turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odmietol dohodu o kúpe raketových obranných systémov S-400 vyrobených v Rusku opustiť, Izrael, ktorý je druhou krajinou po USA, ktorá dostala F-35 od Lockheeda Martina, sa údajne pokúsil zabrániť Washingtonu v predaji stíhačiek do Ankary s obavami, že by sa tak Turecku poskytli pokročilé letecké kapacity.

V polovici júla USA oznámili rozhodnutie o odstránení Turecka zo svojho programu F-35 po tom, čo Ankara dostala prvú várku ruského systému S-400. Predstavitelia USA vyhlásili, že stíhačky „nemôžu koexistovať s ruskou platformou zhromažďovania spravodajských informácií“. „Bohužiaľ, rozhodnutie Turecka kúpiť ruské systémy protivzdušnej obrany S-400 znemožňuje jeho pokračujúce zapojenie do lietadla F-35,“ uviedol Biely dom v tlačovej správe 17. júla 2019.

Jednostranné opatrenie turecké ministerstvo zahraničia označilo ako rozhodnutie „bez legitímnych základov“:

„Je nespravodlivé, že Turecko, ktoré je jedným z hlavných partnerov USA v programe F-35, je z neho vylúčené. Vyzývame USA, aby upustili od tejto chyby, ktorá spôsobuje nenapraviteľné škody na našich strategických vzťahoch. “.

Turecko dostalo prvú dodávku S-400 minulý mesiac. Táto dodávka spôsobila, že prezident USA Donald Trump je teraz podľa zákona povinný zvážiť uvalenie sankcií na spojenca NATO.

USA pri viacerých príležitostiach vyjadrili obavy, že S-400 sú nekompatibilné s vojenským vybavením NATO a tvrdili, že ruské systémy predstavujú hrozbu pre F-35, pretože súčasné obstarávanie by zjavne poskytlo ruským expertom kľúčové informácie o citlivých údajoch týkajúcich sa technológie prúdových stíhačiek.

Washington tiež pohrozil uvalením sankcií na Ankaru podľa zákona o boji proti americkým protivníkom prostredníctvom sankcií (CAATSA). Turecká strana trvá na tom, že nadobudnutie týchto zbraní je jej suverénnou  záležitosťou a odmietla možnosť opustiť plány na dokončenie dohody.

Podľa všetkých znamení zostanú teda vzťahy medzi Washingtonom a Ankarou aj naďalej veľmi napäté.

Andrea Lopatková

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj