Vládna webová stránka uverejnila mapu ako súčasť prehľadu o palestínskych prisťahovalcoch na Novom Zélande, pričom územie Izraela bolo zvýraznený modrou farbou a označené ako “Palestína“. Západný breh Jordánu nebol zahrnutý v zvýraznenej oblasti.

Izraelský inštitút pre Nový Zéland vyzval ministra pre prisťahovalectvo, aby sa „okamžite ospravedlnil za urážku Izraela a potvrdil, že grafika neodráža oficiálnu vládnu politiku“.

Riaditeľ spomínaného ústavu Ashley Church opísal mapu ako “neuveriteľne urážlivú” a prirovnal k situácii zverejnenia mapy Spojeného kráľovstva, ktorá by bola bez Škótska a Walesu a akoby celé územie Britských ostrovov bolo označené ako Anglicko.

Mapa zobrazuje aj východný Jeruzalem ako hlavné mesto palestínskeho štátu. Dokument tiež odkazuje na „masívnu represiu voči Palestínčanom“ spôsobenú Izraelom počas Druhej intifády a poukazuje na ekonomické sankcie Izraela a blokádu Gazy.

Portál RT dodáva, že je ironické, že Nový Zéland je krajinou, často spájanou s chybnými mapami. Nedávno bola sieť Ikea nútená ospravedlniť sa po tom, čo predávala mapu, na ktorej chýbal Nový Zéland. Rada pre cestovný ruch dokonca v tejto súvislosti minulý rok spustila kampaň #GetNZontheMap.

Zdroj