Tel Aviv 3. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Maxim Shemetov/Pool Photo via AP)

Izrael a Rusko vytvoria spoločnú skupinu, ktorá sa bude zaoberať otázkou odsunu zahraničných síl zo Sýrie. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu to oznámil v nedeľu po tom, ako sa v priebehu tohto týždňa stretol v Moskve s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a diskutoval s ním o iránskej prítomnosti v Sýrii, informovala tlačová agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael požaduje stiahnutie jednotiek znepriateleného Iránu zo Sýrie a upozorňuje, že nedovolí, aby iránske sily zostali na sýrskom území natrvalo.

“Dal som jednoznačne najavo, že Izrael nedovolí, aby sa Irán vojensky usadil Sýrii, a dal som tiež jednoznačne najavo, že budeme proti tomu naďalej vojensky zasahovať,” povedal Netanjahu pred členmi svojej vlády.

“S prezidentom Putinom sme sa dohodli na spoločnom cieli: stiahnutí zahraničných síl, ktoré prišli do Sýrii po vypuknutí občianskej vojny. Dohodli sme sa na vytvorení spoločného tímu, aby presadzoval tento cieľ,” dodal izraelský premiér.

Izrael vykonal v Sýrii už stovky náletov, ktorých terčmi boli podľa Izraelčanov objekty využívané Iránom a libanonskými šiitskými milíciami Hizballáh. Irán, Hizballáh i Rusko podporujú v sýrskej vojne tamojšiu vládu na čele s prezidentom Bašárom Asadom.

Vzťahy medzi Izraelom a Ruskom narušil vlani v septembri incident, pri ktorom počas izraelského útoku zostrelila sýrska protivzdušná obrana omylom ruské lietadlo. Výsledkom bola smrť 15 ruských vojakov. Izrael a Rusko predtým zriadili tzv. horúcu linku, aby zabránili náhodným stretom.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj