Praha 22. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Zuzana Čižmáriková)

Spevák Ivan Mládek v rozhovore pre portál Lidovky.cz ozrejmil, ako to bolo so zložením legendárnej piesne Jožin z bažin. Prezradil tiež, aké prekvapenie sa spája s jej popularitou

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke hudobník Ivan Mládek

Hoci pieseň Jožin z bažin dokázala pred rokmi vďaka internetu poblázniť publikum v mnohých krajinách, vlani s týmto Mládkovým hitom dokonca vystúpila v Prahe aj kapela Metallica, ide podľa speváka o hovadinu.

“Je to naozaj hovadina, ale tak vtieravá, že sa rozliezla vďaka internetu po celom svete. A pritom som tú pesničku nezložil a nenapísal z vlastnej iniciatívy.”

Na to, že sa autorstvo piesne pripisuje Kňučíkovi si zvykol, ale pravda to nie je.

“Kňučík bol iba objednávateľom tej piesne, okrem názvu nie je jeho ani slovo a ani jedna nota. Nehľadiac na to, že ani nie je isté, že súslovie “Jožin z bažin” je jeho výmysel. Mojej kapele v jednej zlínskej krčme nejaký starý dedo hovoril, nech ideme do hája, že Jožin z bažin nie je nič nové, že sa tak v Zlíne za prvej republiky hovorilo nejakému úchylovi,” vysvetlil.

Poznamenal, že keby Jožin z Bažin nevznikol, svetu by to chýbalo. “Navrátilovi pripísal jednu veľkú zásluhu, nebyť jeho objednávky, Jožin z bažin by nikdy nevznikol. Svet by bol strašne ochudobnený.”

Prekvapilo ho však , aký úsech si pieseň získala.

“Najviac ma prekvapilo rozrávanie nášho cestovateľa Tomáša Poláčka, ktorý na Čukotke v nejakej jurte popíjal vodku s Eskimákmi, ktorý nevedel ani rusky. Vraj až k ránu sa zmoholi na otázku “Kakája zemlja”. Keď Poláček odpovedal “Češskaja rezpůblika”, Eskimák vraj vstal a slušnou češtinou mu zaspieval Jožina z bažin – a to celého,” uviedol

“Metallica ma samozrejme potešila, ale to viete, Eskimák je Eskimák,” dodal vtipne.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj