Washington 18. októbra 2019 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Syrian Civil Defense White Helmets)

Komentátorka zahraničnej politiky z Dublinu, Danielle Ryanová, ktorá má za sebou pôsobenie v médiách ako Salon, The Nation, Rethinking Russia, teleSUR, RBTH či The Calvert Journal poskytla svoj pohľad na súčasné dianie v Sýrii v článku pre stanicu RT. Hovorí o zmene rétoriky portitrumpovského mainstreamu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Tvrdí, že americké médiá hlavného prúdu sú už roky najväčšími “cheerleadermi” (roztlieskavačmi) tvorby chaosu Washingtonu v Sýrii, ale teraz, keď Donald Trump hovorí o stiahnutí jednotiek zo severovýchodu krajiny, sú nečakane pobúrené a “ronia krokodílie slzy”.

“Existuje veľa dôvodov, aby sa USA mohli (vojensky) zapojiť,“ vyzval tento týždeň korešpondent MSNBC, ktorý Trumpa kritizoval za ignorovanie “vojnových zločinov“ a “porušovanie ľudských práv“ tureckými silami.

Ryanová upozoruje, že hoci spomenutý redaktor a mnohí ďalší maskujú svoje požiadavky na pokračovanie vojenských akcií USA v požiadavke na humanitárnu pomoc Kurdom, ktorí čelia atakom Ankary, je tu ešte jeden, sebeckejší, dôvodu pre toto pobúrenie médií. Sú hlboko závislí na falošnom príbehu o Spojených štátoch ako svetovom spasiteľovi.

“A čo je ešte horšie, túžia po dramatických televíznych záberoch a príbehoch vojenského hrdinstva, ktoré USA ponúkajú stále. Ak to znie príliš cynicky, spomeňte si na Briana Williamsa taktiež z MSNBC, ktorý sa takmer rozplakal, keď pred dvoma rokmi zverejňoval podľa neho “krásne fotografie“ amerických rakiet, ktoré padali na Sýriu.”

Dôvody na novú intervenciu USA odhaľujú aj nadmerné zameranie na “imidž“ Washingtonu v očiach sveta. Médiá už celé dni špekulujú o tom, ako budú akcie Trumpa vnímať jeho spojenci a nepriatelia, ale kto zapríčinil, že “imidž“ nie je taký, ako si myslia?

Už niekoľko vlád USA po sebe roky vykonávajú v Sýrii politiku chaosu a zmätku. Najprv sa tajne pokúšajú zasiať sociálnu nespokojnosť, aby podnietili a využili ľudové povstanie, no a potom financovaním, školením a podporou džihádistických milícií (vrátane al-Káidy) bojujú proti armáde Bašára Assada a z väčšej časti uprednostnil pád zvolenej vlády pred mierom.

Zľahčovanie zabíjania, ktoré realizuje alebo podporuje Washington, je záľubou, ktorá je spojená s tým, že USA radi ekonomicky dusia nespolupracujúce národy represívnymi a smrtiacimi sankciami a psychologickým bojom. Takéto neustále hrozby násilia sa objavujú už dlho, napríklad voči Iránu.

Táto jedinečná americká posadnutosť obrazom a pozíciou na svetovej scéne sa prejavila aj v utorok vo večernom vysielaní prezidentskej rozpravy na CNN. Slávny Cory Booker tvrdil, že Trump zmenil americké morálne vodcovstvo na “smetiak“, zatiaľ čo Pete Buttigieg trúchlil nad prezidentovou “zradou amerických hodnôt“, ktoré vraj ponechali povesť a dôveryhodnosť krajiny “v troskách“.

Joe Biden, ktorý ako Obamov bývalý viceprezident nesie veľkú časť viny za súčasný stav Sýrie, označil Trumpov “útek” zo severnej Sýrie za “najhanebnejšiu vec, akú kedy urobil z hľadiska zahraničnej politiky prezident v modernej histórii USA“.

Odhaľuje sa tu hlboko klamlivá, ale dlho zakorenené viera, že svet všeobecne vníma americkú armádu ako silu dobra. V skutočnosti svetové prieskumy verejnej mienky ukázali, že USA sú v aktuálne považované za najväčšiu hrozbu pre svetový mier, a nie – ako tvrdia správy médií a politikov vo Washingtonu – sprostredkovateľom svetového mieru, upozorňuje na záver Danielle Ryanová.

Here you have it folks, US media calling for US intervention to stop the chaos caused by US intervention. Can’t make this stuff up. pic.twitter.com/sWHtDCE0Lt

— Rania Khalek (@RaniaKhalek) 13. októbra 2019

It is a fact that the Russian talking point for years has been that the United States arms al-Qaeda in Syria. Tulsi Gabbard just said it on national television.

— Scott Stedman (@ScottMStedman) 16. októbra 2019

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj