Teherán/Bagdad 13. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Iranian Presidency Office)

Iránsky prezident Hasan Rúhání sa v rámci návštevy susedného Iraku stretol v stredu s veľkým ajatolláhom Alím Sístáním, najvyšším predstaviteľom irackých šiitských moslimov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke iránsky prezident Hasan Rúhání

Išlo o vôbec prvý prípad, keď Sístání prijal hlavu prevažne šiitského Iránu, informovala agentúra AP s odvolaním sa na správu iránskej tlačovej služby IRNA.

Stretnutie v meste Nadžaf, kde má šiitský duchovný vodca svoje sídlo, sa uskutočnilo v posledný, tretí deň Rúháního pobytu v Iraku. Táto udalosť pravdepodobne nájde priaznivú odozvu v Iráne, kde je prezident pod čoraz väčším nátlakom zo strany zástancov tvrdej línie, pričom kritici otvorenie vyzývajú na jeho odvolanie.

Rúháního predchodca vo funkcii Mahmúd Ahmadínežád počas svojej návštevy Iraku v roku 2008 schôdzku so Sístáním neabsolvoval.

Samotný veľký ajatolláh, narodený v Iráne, sa stretáva s verejnými činiteľmi len zriedkavo. Vlani v novembri však prijal vo svojom sídle osobitného zástupcu generálneho tajomníka OSN pre Irak, slovenského diplomata Jána Kubiša, pripomenula AP.

Rúhání pricestoval v pondelok na svoju prvú oficiálnu návštevu Iraku. Tá sa koná v čase, keď rastie nátlak Washingtonu na Bagdad, aby vzťahy so svojím susedom obmedzil.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj