Washington 9. októbra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/Iranian Presidency Office)

Irán spustil nečakané vojenské cvičenia pri svojich hraniciach s Tureckom, na ktorých sa zúčastňujú aj špeciálne vojenské jednotky. Informovala o tom v stredu iránska štátna televízia. Manévre prichádzajú v čase tureckej ofenzívy proti Kurdom na severovýchode Sýrie, s ktorou Irán oficiálne nesúhlasí

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa správy televízie na cvičenia dohliada šéf armády, generálmajor Abdulrahím Musáví. Konajú sa v Kúščí v iránskej provincii Západný Azerbajdžan. Oblasť sa nachádza asi 620 kilometrov severozápadne od Teheránu. Správa iránskej televízie tureckú operáciu nezmienila a neuviedla ani, koľko vojakov sa na manévroch podieľa.

Irán je spolu s Ruskom kľúčovým spojencom sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada. Obe krajiny majú v Sýrii svojich vojakov. Hoci verejne nesúhlasia s tureckou inváziou do Sýrie, pravdepodobne im operácia, ktorá má oslabiť kurdské sily, neprekáža.

Turecko v stredu spustilo dlhšie avizovaný útok na Kurdov na severovýchode Sýrie, ktorých označuje za teroristov. Ako prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil na Twitteri, cieľom operácie “Mierová jar” je “predísť vytvoreniu teroristického koridoru pozdĺž južnej hranice (Turecka – pozn. SITA) a priniesť do oblasti mier”, a tiež “ochrana územnej celistvosti Sýrie a oslobodenie miestnych obyvateľov z náručia teroristov”.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj