Bratislava 16. júna 2019 (HSP/rusvesna/Foto:SITA/AP-Ebrahim Noroozi)

Ruský portál rusvesna komentuje vyhlásenia iránskeho prezidenta Rúháního ohľadne dodržiavania jadrovej dohody zo strany Iránu. Je evidentné, že v pozadí sa iránsky prezident Rúhíní spolieha na podporu Ruska

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Hassan Rúhání

Na pozadí iránsko-amerického napätia iránsky prezident Hasan Rúhání vyhlásil, že Irán je pripravený prestať dodržiavať ustanovenia jadrovej dohody, ktorú uzavrel s USA a svetom. Američania jednostranne od jadrovej dohody s Iránom odstúpili a iránski najvyšší predstavitelia tvrdia, že ak nedodržiavajú dohodu Američania, Irán môže prehodnotiť svoje kroky v prípade, ak signatári krajín (najmä štáty EÚ) nebudú k dohode pristupovať v “pozitívnom duchu”.

Iránsky prezident uviedol, že Irán nebude dodržiavať jadrovú dohodu v jednostrannom režime, je potrebné aby dohodu a jej ustanovenia plnili aj ďalší signatári tejto dohody. Signatármi dohody s Iránom sú Rusko, Čína, Británia, Francúzsko a Nemecko, predstavitelia týchto krajín podrobili kritike Trumpove jednostranné rozhodnutie o odstúpení od jadrovej dohody s Iránom.

Portál rusvesna píše, že USA sa obávajú, oslabovania svojho tlaku voči Iránu v prípade, ak začnú Rusi otvorene Irán podporovať podobne ako podporili Sýriu. V takomto prípade sa môžu americké plány skončiť dokonca ďalším neúspechom, neúspechov už zažili Američania v posledných rokoch viac ako dosť (Sýria, Severná Kórea, Venezuela). Moskva pozorne sleduje americké pokusy vyhrocovať situáciu v Perzskom zálive (útoky pod falošnou vlajkou na cudzie tankery) a zahraniční analytici už otvorene uvažujú nad vývojom situácie v prípade, ak Rusko  podporí mohutnejšie Irán v diplomatickej či vojenskej oblasti.

Rusi zasiahli v Sýrii, keď hrozilo, že sa Američanom podarí uskutočniť odstránenie Asada podobným spôsobom ako odstránili Kaddáfiho a určite nestrpia, aby Američania uskutočnili v Iráne štátny prevrat, pretože by to malo negatívne dôsledky na ruskú zahraničnú politiku v celom regióne Blízkeho východu. Ak by sa Američanom podarilo uskutočniť štátny prevrat v Iráne, ruské aktivity v Sýrii by boli zbytočné. Keď Rusi podporili Asada, je viac ako reálne, že podporia aj iránsky režim.

Otázne je, akú podobu môže mať vyhrocovanie vzťahov medzi Iránom a USA. Američania nie sú schopní uskutočniť mohutnejšiu vojenskú operáciu voči Iránu aj pri podobných náletoch, aké uskutočnili napríklad proti Juhoslávii, hrozia v Iráne Američanom vysoké straty, ruskí i západní odborníci sa zhodnú, že v prípade “juhoslovanského scenára” by útočiace sily mohli rátať s 8-10% stratami vo svojom letectve, čo je neúnosne vysoké číslo. Navyše, približne rok pred americkými prezidentskými voľbami Trump nebude riskovať otvorený vojenský konflikt, ktorý by mu značne znížil volebné referencie, vojna je okrem toho v prvom rade v rozpore s jeho plánmi ozdravenia americkej ekonomiky.

Iránski štátni predstavitelia sú si vedomí skutočnosti, že Irán sa stáva v súperení veľmocí Ruska, Číny a USA pomerne dôležitou oblasťou. Iránci sa evidentne spoliehajú aj na to, že ich Rusi podporia, pretože Rusi vo svojom geopolitickom zápase s  USA už podporili aj Sýriu či Venezuelu, čo malo pre USA nepríjemné dôsledky.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj