Teherán 8. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Grigoriy Sisoev)

Minister zahraničia Iránu Mohammad Džavád Zarifa vyhlásil, že Irán nebude čakať, Európa vytvorí zvláštny finančný mechanizmus a bude pokračovať v spolupráci so svojimi tradičnými partnermi, ako sú India, Čína a Rusko. Oznámila iránska agentúra IRNA

Na snímke iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf

Agentúra tiež informovala, že oficiálny hovorca ministerstva zahraničia Iránu Báhrám Kasemí skritizoval Európsku úniu za prieťahy s vytvorením osobitného finančného mechanizmu pre vyhnutie sa sankciám USA voči Teheránu.

Európania sa zrejme snažili, ale bohužiaľ v tom nedokázali pokročiť tak, ako sme očakávali. Udržujeme kontakty s Európou, nečakáme ale na Európu Budeme zatiaľ pokračovať v práci s Európanmi na osobitnom finančnom mechanizme, nečakáme ale na nich a spolupracujeme s našimi tradičnými partnermi, ako sú India, Čína a Rusko,uvádza agentúra Zarífove slová.

V septembri Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko, Čína, Rusko a Irán v spoločnom vyhlásení podľa výsledkov stretnutia ministrov OSN oznámili, že EÚ vytvorí finančný mechanizmus pre platobné styky s Iránom po zavedení amerických sankcií.

Hlava európskej diplomacie Federica Mogheriniová v polovici novembra vyhlásila, že práca na vytvorení mechanizmu pokračuje kladne, žiadne konkrétne termíny ale neuviedla.

Námestník ministra zahraničia Iránu Abbás Arakčí skôr vyhlásil, že Teherán chce poskytnúť viac času na vytvorenie finančného mechanizmu.

Diplomatický zdroj v Bruseli neskôr oznámil, že žiadna z členských krajín sa zatiaľ neodvážila zaregistrovať právnu osobu, na základe ktorej bude tento zvláštny mechanizmus vytvorený.

Minister financií USA Steven Mnuchin vyhlásil, že na transakcie vykonávané cez finančný mechanizmus, ktorý vytvára , budú tiež uvalené americké sankcie.

Prezident USA Donald Trump v máji oznámil, že Washington vystupuje z dohody s Iránom o jadrovom programe. Oznámil tiež obnovenie všetkých sankcií proti tejto krajine vrátane sekundárnych, teda voči iným krajinám obchodujúcim s Iránom.

USA znovu uplatnili časť sankcií proti Iránu od 7. augusta. Washington vyhlásil, že má za cieľ priviesť iránsky export ropy na nulu a vyzval klientov, aby sa jej nákupu zdržali.

Dodatočné sankcie USA voči Iránu, ktoré sa týkajú exportu ropy, nadobudli platnosť 5. novembra. Washington pritom poskytol dočasnú výnimku z ropných sankcií Číne, Indii, Taliansku, Grécku, Japonsku, Južnej Kórei, Taiwanu a Turecku.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj