Teherán 27. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot Youtube)

Irán a Švajčiarsko sú pripravené na zavedenie špeciálneho finančného mechanizmu, ktorý je namierený na podporu obchodných väzieb oboch krajín. Vyhlásil to predseda spoločnej obchodnej komory SharifnezaMafi

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Predseda agentúre IRNA povedal, že zúčtovacie organizácie ho budú používať pre uľahčenie iránskych ropných transakcií s najväčšími ázijskými partnermi Teheránu – Indiou, Čínou a Južnou Kóreou, informuje RT.

Podľa predsedu spoločnej iránskošvajčiarskej obchodnej komory sa väčšina iránskych peňazí nachádza práve v ÁziiDnes v Európe nie sú peniaze, ktoré patria Iránu. Väčšina iránskych peňazí je v Indii, Číne a Južnej Kórei, ktoré importujú iránske suroviny,vysvetlil SharifnezaMafi.

Podľa neho nový finančný mechanizmus začne fungovať, akonáhle iránske ropné peniaze potečú z Ázie do Európy. Podľa informácií RT, švajčiarska vláda určila banku, ktorá sa tým bude zaoberať, ale ešte ju oficiálne nevyhlásila.

Televízia tiež uvádza komentár švajčiarskeho veľvyslanca v Teheráne Marcosa Lightnera, ktorý koncom týždňa informoval, že Irán a Švajčiarsko pripravujú nezávislý platobný kanál, ktorý doplní špeciálny mechanizmus pre vyhýbanie sa sankciám (SPV). Dodal, že bez ohľadu na to, že Švajčiarsko nie je členským štátom , vytrvalo sleduje proces realizácie SPV. Okrem toho zdôraznil, že európske krajiny sa snažia zachovať iránsku jadrovú dohodu.

Iránskošvajčiarsky platobný kanál je vytvorený pre vyhýbanie sa americkým sankciám, ktoré USA znovu uvalili na Irán v minulom roku.

V máji 2018 americký prezident Donald Trump oznámil, že Washington vystupuje z dohody s Iránom o jadrovom programe a obnovuje všetky sankcie proti Teheránu. V septembri Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko, Čína, Rusko a Irán v spoločnom vyhlásení podľa výsledkov ministerskej schôdzky OSN oznámili, že EÚ po zavedení amerických sankcií vytvorí finančný mechanizmus pre platobné styky s Iránom.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj