Atény 19. apríla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Emrah Gurel)

Grécke noviny Kathimerini uverejnili článok s odkazom na vlastné zdroje, v ktorom sa uvádza, že Atény a Washington zvažujú scenáre ďalšej konsolidácie prítomnosti amerických zbrojných systémov v Grécku. Tieto scenáre obsahujú rozmiestnenie veľkého počtu bezpilotných lietadiel a lietajúcich tankerov na vojenskej základni v Larise v centrálnom Grécku

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Viac než to, USA , ako sa zdá, ochotné zvýšiť rozsah svojich vojenských cvičení s Gréckom a zvýšiť ich úroveň. S ohľadom na užšiu vojenskú spoluprácu dvoch krajín Grécko tiež očakáva, že americké lode budú častejšie kotviť v prístavoch Egejského mora.

Upevnenie gréckoamerických vzťahov vyvolalo nejednoznačnú reakciu a skepsu analytikov. Experti v rozhovore pre Sputnik varovali pred nebezpečenstvom, ktoré v sebe skrýva náhly zvýšený záujem o Grécko zo strany USA.

Niekoľko analytikov hneď poznamenalo, že východiskovým bodom pre intenzívny flirt medzi Gréckom a Washingtonom bolo zhoršenie vzťahov medzi Tureckom a USA.

Neexistujú žiadne pochybnosti, že v medzinárodných vzťahoch jedna udalosť vplyv na druhú. A jedna situácia sa prejavuje na druhej,vysvetlil Konstantinos Phylis, riaditeľ Ústavu medzinárodných vzťahov (IDIS).

Toto tvrdenie potvrdil malým prehľadom americkotureckej krízy: Nebolo to prudké, ale postupné zhoršenie bilaterálnych vzťahov. Dnes sme svedkami samého vrcholu drámy. Vzájomná nedôvera vznikla dávno.

Ďalej pokračoval: Znamená to, že americké vysoké osoby začali robiť isté plány, pretože videli, že sa Turecko už dávno odchyľuje od Západu. V alternatívnych plánoch USA začala úloha a pozícia Grécka rásť vzhľadom na vystúpenie Turecka zo západnej koalície.

Pripomenul tiež Prespanskú dohodu, ktorej schválenie podľa jeho slov prispelo k posilneniu úlohy Grécka v očiach lídrov NATO.

Rovnaký názor zastáva aj Antonis Klapsis, kandidát vied, profesor dejín diplomacie na univerzite Panteón, ktorý hovorí, že flirt medzi Gréckom a USA je čiastočne spojený s vývojom udalostí v Turecku, pretože USA chcú mať stabilnú podporu v regióne východného Stredomoria.

Skutočnosť, že sa vzťahy medzi Tureckom a USA zhoršujú, povzbudzuje nepochybne Washington k rozvoju užších vzťahov s Gréckom a Cyprom, usudzuje. Niektorí experti sa domnievajú, že ak zruší Turecko úplne a nezvratne vzťahy s USA, zaktivizuje Washington vo východnom Stredomorí takzvaný plán B, v ktorom Grécku patrí hlavné miesto.

“Nie je dobré byť satelitom Ameriky

Phylis vyzýva Grécko, aby sa dištancovalo od konfrontácie USA s tretími štátmi, a tiež pripomína, že sme krajina, ktorá chce podľa možnosti vykonávať vyváženú a viacsmernú politiku.

V tomto kontexte vysvetľuje, že sa nesmieme stať nástupným priestorom pre americkej útoky, ani americkým satelitom. Ak sa stane to, prídeme o väčšiu časť potenciálu, ktorý máme, a o geopolitickú úlohu, ktorú hráme .

V čom spočíva táto úloha a hlavná zbraň Grécka? Samozrejme v tom, že sme donedávna mali najvyváženejšiu zahraničnú politiku založenú na dobrých vzťahoch so všetkými štátmi vrátane Ruska a Číny, vysvetlil analytik.

“Nie je v našom záujme, aby sme sa stali satelitom USA, opakuje expert a vyzýva k vyváženej a diverzifikovanej zahraničnej politike, ktorej základ tvorí vyhnutie sa jednosmernej stratégii a zapojenie Grécka do sféry amerického priameho vplyvu.

Klapsis zo svojej strany tvrdí, že Grécko musí reagovať na dnešné udalosti opatrne: Sme malá zem a každý svoj čin musíme dvakráttrikrát zvážiť.

Podľa názoru Phylisa sa Grécko môže ocitnúť na prednej línii operácií USA, stať sa centrom alebo základom týchto operácií, alebo byť zatiahnuté do konfliktov, ktorých prekonanie je nad jeho možnosti.

Aj naďalej tvrdí, že o to usilovať nebudeme, lebo vo finále nám z toho neplynie žiadny prospech. Vyhráme viac z vyváženej politiky než z jednosmernej, povedal expert.


Zdroj