Bratislava 20. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR – Martin Baumann)

Ministerstvo vnútra SR spúšťa deň otvorených dverí (DOD) v informačných kanceláriách pre obete trestných činov. Tie fungujú od vlaňajška v každom krajskom meste na Slovensku. Ako prvá otvorí svoje dvere v stredu informačná kancelária na Tomášikovej ulici v Bratislave, v nasledujúcich dňoch tak postupne urobí aj zvyšných sedem

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke riaditeľ odboru prevencie kriminality Jozef Halcin

Počas podujatia sa verejnosť môže dozvedieť bližšie informácie o národnom projekte, ktorého cieľom je zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a tiež o činnosti a fungovaní takýchto kontaktných bodov. Prizvaní budú tiež odborníci vo viacerých oblastiach, napríklad na právo, psychológiu či sociológiu. Jedným z prednášajúcich bude aj riaditeľ odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR Jozef Halcin.

Projekt kontaktných bodov spustil rezort vnútra vlani v novembri a zriadených je ich osem, teda v každom z krajov. Väčšinou sídlia v klientskom centre, v prípade, ak takéto centrum v krajskom meste nie je, sídlia takéto kontaktné body v priestoroch okresného úradu v sídle kraja.

Kontaktné body poskytujú viaceré služby, napríklad špecializované poradenstvo, sprevádzanie obetí počas trestného konania voči páchateľovi, právnu pomoc a právne zastupovanie či sociálne a ekonomické poradenstvo. Projekt sa sústredí tiež na zvýšenie počtu subjektov, ktoré sa venujú prevencii kriminality. K dispozícii sú v prípade potreby aj špecialisti, a to osoby z oblasti sociálneho poradenstva, psychológovia, kriminalisti či právnici. Pomoc je primárne určená obetiam z radov seniorov, obetiam nenávistných trestných činov, extrémizmu či obchodovania s ľuďmi.

Na projekte by mali participovať aj študenti Akadémie Policajného zboru (PZ) v Bratislave. „Študenti budú poskytovať právne rady či rady z trestnoprávnej oblasti. Všetko bezplatne tak, aby bola pomoc skutočne čo najadekvátnejšia a prístupná,“ uviedla pre TASR pred časom rektorka Akadémie PZ Lucia Kurilovská.

DOD v Nitre bude 21. novembra (Štefánikova trieda 69), v Trnave 22. novembra (Kollárova 8), v Žiline 25. novembra (Janka Kráľa 4), v Košiciach 26. novembra (Komenského 52), v Prešove 28. novembra (Námestie mieru 3), v Banskej Bystrici 3. decembra (Štefánikovo nábrežie 7) a v Trenčíne 4. decembra (Hviezdoslavova 3).

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj