Indonézska sopka Sinabung sa opäť prebudila k životu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Jakarta 7. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)

Indonézska sopka Sinabung v utorok vybuchla a do výšky dvoch kilometrov vychrlila mohutný stĺpec popola a dymu, pričom miestne dediny pokryla vrstva sutiny. Informuje o tom tlačová agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke erupcia sopky Sinabung

Sopka Sinabung, ležiaca na ostrove Sumatra, prejavuje príznaky vulkanickej činnosti od roku 2010 a v roku 2016 došlo k jej smrtiacemu výbuchu. Podľa odborníkov mal najnovší výbuch “potenciál” na ovplyvnenie prevádzky letov, avšak formálne upozornenie pre lietadlá, aby sa danej oblasti vyhli, vydané nebolo.

Miestnych obyvateľov žijúcich pri riekach v okolí krátera úrady upozornili na riziko možných zosuvov.

Po najnovšej erupcii bezprostredne neboli hlásené žiadne zranenia ani obete na životoch. Úrad pre mimoriadne situácie nevydal príkaz na evakuáciu. V predtým vyhlásenej zóne zákazu vstupu nežijú žiadni ľudia.

Sinabung sa opäť prebudila po prvý raz za 400 rokov v roku 2010. Po ďalšom období nečinnosti sopka vybuchla znova v roku 2013 a odvtedy zostala veľmi činná. V roku 2016 si jej erupcia vyžiadala sedem mŕtvych, zatiaľ čo pri výbuchu z roku 2014 zahynulo 16 ľudí.

Indonézia je domovom približne 130 aktívnych sopiek vzhľadom na svoje postavenie na tzv. “ohnivom kruhu”, pásme hraníc tektonických dosiek v Tichom oceáne, kde sa vyskytuje častá seizmická a vulkanická činnosť.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj