Bratislava 12. júla 2019 (HSP/Foto:TASR – Marko Erd)

Krajiny juhovýchodnej Ázie už odmietajú, aby boli využívané ako skládky pre odpad zo západných krajín. Indonézia v súvislosti s týmto rozhodnutím oznámila, že vráti osem kontajnerov odpadu späť do Austrálie. Infrormuje RT

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Zásielka odpadu doplávala do Surabaya, druhého najväčšieho indonézskeho mesta, v polovici júna po tom, čo ju poslali z Brisbanu. Pôvodne mala obsahovať iba papierový odpad na recykláciu, ale ako zistili inšpektori, papier bol zmiešaný s rôznymi druhmi odpadu vrátane domáceho a elektronického odpadu, oleja, plastových fliaš a plienok.

Indonézske právne predpisy stanovujú, že zásielky u ktorých sa zistí, že obsahujú kontaminanty, sa musia poslať späť do krajiny ich pôvodu. A kedže úrady považujú kontajnery za príliš kontaminované, aby sa mohli recyklovať, úradníci v utorok na tlačovej konferencii oznámili, že ich hneď po spracovaní potrebnej administratívy odošlú späť do Austrálie.

“Starostlivo sme prešetrili podozrivý tovar a zistili sme, že bol kontaminovaný toxickým odpadom,” uviedol Basuki Suryanto z Colného a daňového úradu.

Colní úradníci tiež minulý týždeň uviedli, že vrátia ďalšie zásielky kontaminovaného odpadu do niekoľkých krajín vrátane USA, Francúzska a Nemecka.

Minulý mesiac k podobnému kroku pristúpili aj Filipíny a vrátili 69 kontajnerov kanadského odpadu. V máji zas Malajzia informovala o tom, že vráti späť 100 ton austrálskeho odpadu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj