Bratislava/Brusel 22. marca 2019 (HSP/Foto:SITA-Marek Mrviš)

Poslanec Národnej rady Ľudovít Goga zaoberajúci sa európskou politikou na Facebooku napísal o novom kontroverznom fonde EÚ na podporu migrácie. Podľa poslanca hnutia Sme rodina ide fakticky o pretláčanie povinných kvót, ktoré viacero štátov odmieta.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke poslanec NR SR Ľudovít Goga za stranu Sme rodina

Európsky parlament (EP) nedávno odhlasoval obnovu fondu pre azyl, imigráciu a integráciu s navýšením o viac ako 50%, konkrétne o 10.5 miliardy eur na obdobie rokov 2021-2027.

Goga upriamuje pozornosť na to, že tento rozpočet nie je určený na zastavenie migrácie, na jej obmedzenie či uľahčenie návratov migrantov do domovských krajín, ale práve naopak. “Tento rozpočet má pomôcť “rozvíjať legálnu migráciu” či solidárnu relokáciu migrantov,” inými slovami povinné kvóty v rámci členských štátov EU.

Ďalej má pomáhať pri zriadení novej nadnárodnej európskej azylovej agentúry a vytváraní jednej spoločnej azylovej politiky. “Podľa všetkého sa jednalo o boj medzi národne orientovanými stranami a liberálnymi frakciami. Prirodzene pri súčasnej prevahe druhými spomenutými v euro parlamente bol tento návrh pretlačený.”

Pre Slovensko to podľa neho znamená, že tento schválený rozpočet vysiela signál podobný Merkelovej pozvánke “my to zvládneme” v začiatkoch imigračnej vlny v roku 2015. “EÚ týmto verejne podporuje ďalšie imigračné vlny, hoci vstupné krajiny ako je Taliansko začali len nedávno systematicky regulovať a kontrolovať vstup migrantov do únie.

“Predstavitelia EP, ktorí hlasovali za asi úplne zabudli na to, že na našom území sa už nachádza vyše milióna neregistrovaných prisťahovalcov bez dokladov, o ktorých nikto nič nevie, a s ktorými sa ešte stále musíme vysporiadať.”

Podľa Ľudovíta Gogu nie je prekvapením ani to, že posledné mesiace liberálnej nadvlády v EP sa nesú v duchu hľadania spôsobov ako nenápadne zaviesť povinné kvóty, čo pôvodne začalo pokusmi o reformu Dublinských dohovorov.

“Povinné kvóty by boli prirodzene zmietnuté zo stola keby o tom legitímne hlasovala Európska Rada, kde by to muselo prejsť jednomyseľným konsenzom, ale tomu sa chcú naše európske “demokratické” orgány vyhnúť,” dodáva.

Súčasťou tohto rozpočtu je aj podpora na vznik novej nadnárodnej agentúry európskej únie pre azyl. Agentúra by pravdepodobne vyžadovala, aby členské štáty odovzdali všetku suverénnu moc nad kontrolou udeľovania azylového práva (rozhodovania o tom, kto môže či nemôže žiť na našom území a prijímať všetky benefity s tým spojené) centralizovanej agentúre v Bruseli, ktorá sa nebude nikomu zodpovedať.

“O pár dní nás čaká stretnutie hláv členských štátov a uvidíme čo nám prinesie summit v tejto otázke. Dohoda o rozpočte musí byť jednomyseľná a prijme sa na jeseň 2019. Dovtedy nás čakajú voľby do európskeho parlamentu, ktorý síce nemá právo rozpočet meniť no môže ho odmietnuť. Pokiaľ sa do parlamentu dostanú posilnené euro reformné strany je možné finálny rozpočet ešte zvrátiť,” napísal na sociálnej sieti Goga zo Sme rodina.


Zdroj