Moskva 15. januára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Ramil Sitdikov)

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg skôr oznámil, že NATO plánuje reakciu na rozmiestnenie Iskanderov na území Ruska. Podľa jeho slov členské krajiny aliancie koordinovali odvetné opatrenia. Ruskí odborníci porozprávali o možných variantoch reakcie NATO na rozmiestnenie ruských komplexov IskanderM s novou raketou 9M729

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa názoru experta Ruskej rady pre medzinárodné záležitosti Dmitrija Stefanoviča môžu USA pod konvenčnými zbraňami ukrývať nové rakety s plochou dráhou letu a balistické rakety stredného doletu, ktoré plánujú rozmiestniť v Európe. Práve toto bude podľa neho reakciou, o ktorej prehovoril Stoltenberg.

Podľa slov odborníka môže byť príkladom takýchto zbraní operatívna a taktická raketa vyvíjaná v rámci projektu Precision Strike Missile, ktorá nahradila komplex ATACMS. Stefanovič si myslí, že dolet podobnej rakety bude presahovať 500 kilometrov.

Upozornil na to, že Washington sa aktívne zaoberá projektovaním zbraní tohto typu. Domnieva sa tiež, že USA neplánujú rozmiestnenie jadrových zbraní na území európskych štátov.

Okrem toho bude letectvo NATO aktívnejšie hliadkovať pri ruských hraniciach. Odborník vyslovil predpoklad, že Washington sformuje arzenál leteckých útočných prostriedkov v Európe, potom ich bude dodávať spojencom v NATO.

Rusko je tiež schopné aliancii odpovedať, myslí si Stefanovič.

Pozemný hypersonický Cirkon a okrídlený Kaliber budú pre NATO oveľa väčším problémom, ako, virtuálne 9M729, rovnako ako aj objavenie nasledovníkov Pershingov a Gryphonov v Európe donúti Rusko k prudkej zmene priorít vojenskej výstavby, vyhlásil.

Hlavný vedecký pracovník Ústavu svetovej ekonomiky a medzinárodných vzťahov Ruskej akadémie vied generál Michail Dvorkin je tiež toho názoru, že tými odvetnými opatreniami myslí Stoltenberg rozmiestnenie nejadrových zbraní.

Podľa jeho slov môžu rozmiestniť pri hraniciach Ruska komplexy pozemnej dislokácie vybavené raketami Tomahawk.

Odstúpenie USA od INF

V októbri 2018 americký prezident Donald Trump uviedol, že USA odstupujú zo zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu, keď uviedol, že Moskva nedodržiava svoje záväzky. Zároveň americká strana nepredložila žiadne dôkazy svojho tvrdenia.

V USA, a teda aj v NATO panuje názor, že raketa 9M729 porušuje zmluvu o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu vraj dolet vyše 500 kilometrov, čo bolo zámienkou k odstúpeniu USA od tejto kľúčovej medzinárodnej dohody.

V Moskve zo svojej strany neraz odmietli podozrenia USA a poukázali na prípady, pripomienky k 9M729 boli iba zámienkou k odstúpeniu od dohody, skutočná príčina spočíva v snahe rozmiestniť vlastné rakety stredného doletu pri hraniciach Číny.

Ministerstvo obrany Ruska zdôraznilo, že USA sa rozhodli odstúpiť do zmluvy INF už niekoľko rokov predtým, ako vyslovili verejne námietky proti 9M729.

Vo februári Rusko informovalo o pozastavení dodržiavania svojich záväzkov, ktoré vyplývajú zo zmluvy INF. Tento počin bol reakciou na analogické činy Spojených štátov amerických.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj