Bratislava 16. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Spisovateľ Michal Hvorecký napísal knihu pre deti o výtvarnom umení. Nová obrázková knižka Maliar a chlapec od Hvoreckého a ilustrátorky Simony Čechovej je poctou Ľudovítovi Fullovi

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Michal Hvorecký

Čerstvý titul z vydavateľstva Monokel priblíži záujemcom akcia, ktorá sa uskutoční v stredu 20. novembra o 17:00 v bratislavskom sídle Slovenskej národnej galérie (SNG) na Námestí Ľudovíta Štúra. Knihu predstavia autori Simona Čechová a Michal Hvorecký, Peter Michalík z vydavateľstva Monokel, grafická dizajnérka Martina Rozinajová a výtvarná redaktorka Kristína Kubáňová. Agentúru SITA o tom informovala SNG.

Maliar a chlapec je príbehom malého hrdinu, ktorý sa počas prázdnin stratí v zázračnom dome plnom obrazov. Čitatelia zistia, či si poradí v Jánošíkovej družine, pri mori, v balóne alebo medzi partizánmi. A možno mu správnu cestu ukáže myšička, čo varila kašičku. V knižke inšpirovanej Fullovým životom a dielom sa svety dieťaťa a umelca spájajú. Vytvárajú dobrodružný príbeh plný fantázie a farieb Fullových ilustrácií a malieb.

Prezentácia knihy v SNG nie je náhodná, potvrdil pre agentúru SITA Hvorecký. Súčasťou národnej galérie je presne polstoročie i Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku. Galériu špeciálne navrhli a postavili, aby uchovávala a verejnosti sprístupňovala Fullovo výtvarné dielo, ktoré tento umelec daroval štátu. Galéria sa začala budovať v roku 1965 a verejnosti ju otvorili v roku 1969 ako jedno z pracovísk SNG. Umelec tu prežil posledné roky svojho života. Verejnosti je dnes sprístupnený Fullov ateliér a obývacie priestory. Okrem stálej expozície jeho diela sa v galérii konajú rôzne krátkodobé výstavy, kultúrne a vzdelávacie programy. Autori knihy Maliar a chlapec preto zavítajú aj do ružomberskej galérie. Knihu tu predstavia 5. decembra

Michal Hvorecký (1976) vyštudoval estetiku. Píše poviedky, romány a blogy. Jeho knihy vyšli v ôsmich jazykoch. Z nemčiny prekladá prózu a divadelné hry. Pracuje v Goetheho inštitúte. Žije s rodinou v Bratislave. Hvorecký je autorom zbierok poviedok Silný pocit čistoty, Lovci & zberači, Pastiersky list a Naum. Napísal tiež autobiografickú prózu Spamäti, divadelnú hru Slovenský inštitút, jedna komédia a romány Posledný hit, Plyš, Eskorta a Dunaj v Amerike. Jeho najnovší román sa volá Trol. V roku 2009 získal v Berlíne Medzinárodnú novinársku cenu a roku 2010 Cenu Nadácie Tatra Banky za umenie v kategórii Mladý tvorca.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj