Nassau/New York 5. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/NOAA)

Počet obetí hurikánu Dorian na Bahamách zvýšili tamojšie úrady v stredu na najmenej 20 mŕtvych. Po tom, ako záchranári vytiahli telá ďalších obetí z trosiek, to oznámil bahamský minister zdravotníctva Duane Sands. S odvolaním sa na miestne a americké médiá o tom informovala agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na satelitnej snímke NOAA sa hurikán Dorian presúva na východné pobrežie Floridy v Atlantickom oceáne 3. septembra 2019

“Začíname mať jasnejší obraz o stratách na životoch, aspoň na (skupine ostrovov) Abaco, a stratách na životoch na (ostrove) Grand Bahama,” povedal Sands pre miestnu rozhlasovú stanicu. Bilancia obetí sa podľa neho týka týchto zmienených ostrovov, minister však tiež upozornil, že záchranné a pátracie operácie pokračujú, pričom prehľadávanie zaplavených domov sa len začína.

Organizácia Spojených národov medzitým oznámila, že na Bahamách potrebuje po ničivom hurikáne približne 70.000 ľudí okamžitú pomoc, prevažne vo forme potravín, pitnej vody, liekov a ubytovania, informovali agentúry AFP a AP.

Svetová organizácia uvoľnila zo svojho fondu pre núdzové situácie milión dolárov na pomoc týmto ľuďom, uviedol námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Mark Lowcock novinárom v New Yorku počas telefonátu z bahamskej metropoly Nassau, kde sa stretol s bahamským premiérom Hubertom Minnisom.

Hurikán Dorian je najsilnejšou búrkou v záznamoch, aká zasiahla Bahamy. Najhoršie postihol ostrovy Abaco a ostrov Grand Bahama v severnej časti súostrovia, ktoré zasiahol v nedeľu ako mohutný hurikán piatej kategórie. Nad Bahamami sa takmer zastavil, čo tam zhoršilo záplavy a škody spôsobené vetrom, a zoslabol na druhú kategóriu, kým sa v utorok začal pohybovať smerom na sever.

Červený kríž už predtým uviedol, že Dorian zničil najmenej 13.000 domov.

Pobrežná stráž USA v stredu oznámila, že od sformovania hurikánu zachránila 61 ľudí, pričom pokračuje v operáciách v regióne.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj