Bratislava 7. januára 2019 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)

Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov na skončených majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie obsadila 8. miesto. Podarilo sa jej splniť základný cieľ, ktorým bolo vyhnúť sa bojom o záchranu. Napriek splnenému cieľu sa spustila vlna kritiky. Prvá príšla od mladého útočníka Martina Pospíšila. Aktuálne sa k výsledkom slovenskej dvadsiatky vyjadril poslanec Anton Hrnko (SNS)

Na snímke Anton Hrnko

Poslanec NR SR Anton Hrnko sa k výsledku slovenských mladých hokejistov vyjadril na sociálnej sieti Facebook. Svoje stanovisko prepojil s historickými udalosťami z čias cisára Konštantína I..

“Keď sa cisár Konštantín I. pripravoval na rozhodujúcu bitku pri Milvijskom moste s proticisárom Maxentiom oslovili ho kresťania, aby si na svoje zástavy dal kresťanské symboly, lebo sú to symboly víťazstva a pod týmito symbolmi zvíťazí. Konštantín tak urobil a skutočne zvíťazil. Maxentius sa biedne utopil vo vlnách Tiberu a kresťanstvo nastúpilo svoju víťaznú cestu,” vysvetlil Hrnko.

“Od tohto rozhodujúceho stretnutia uplynulo už vyše 1700 rokov, ktoré vždy a opäť potvrdili, že výber správnych symbolov, výber správnych znakov, ktoré si skupina osvojí a pokladá ich za svoje, vždy zoceľovala kolektívy, či už to boli vojenské jednotky alebo hráčske tímy. Skrátka Nomen omen, alebo Meno (ktoré je zvoleným symbolom) je osud,” dodáva a porovnáva súčasných hokejistov s minulosťou:

“Keď človek sledoval zápas našich hokejových juniorov s ruskou reprezentáciou, nevdojak si musel pripomenúť ono stretnutie na Milvijskom moste pred 1700 rokmi. Ani jeden tím nemal na hrudi štátny znak. Rusi mali figúru zo svojho štátneho znaku, dvojhlavého orla so sv. Jurajom zabíjajúcim draka, naši nepodarenú napodobeninu nášho štátneho znaku s dvakrát zaseknutým dvojkrížom. Kým sv. Juraj symbolicky v drakovi zabíja zlo, čo asi šíri náš zohavený znak s čudne poškodeným kresťanským symbolom, vedia hádam len jeho autori a pochybujem, že túto symboliku pochopilo vedenie zväzu.”

Hrnko konštatuje, že nielen použitie zlých symbolov bolo príčinou nášho debaklu so zápasom s Rusmi.

“Nemôžem však nekonštatovať Nomen omen. Pod zlými symbolmi sa nedá dosiahnuť dobrý výsledok a v tíme nemôže vládnuť dobrá atmosféra. Koniec koncov nasledujúci článok hovorí sám za seba,” dodáva na záver v reakcii na vyjadrenie Pospíšila.

Mladý útočník si podal trénera Bokroša aj manažera Ulehlu

Mladý útočník Pospíšil svoj postoj a názor priniesol prostredníctvom príspevku na sociálnej sieti, ktorý adresoval všetkým fanúšikom. Na paškál si vzal trénera Ernesta Bokroša aj manažéra výberu Romana Ulehlu.

V statuse opisuje celkové správanie realizačného týmu a hlavne nepriateľný až ponižujúci prístup trénera (viac v článku).

“Píšem to aj preto, aby si na zväze trošku uvedomili a aby začali s tým niečo robiť a nedovolili toto dopustiť na budúci rok. Je to hrozné, keď máte 19 rokov a musíte riešiť takéto veci, namiesto toho, aby ste cítili podporu a mohli sa sústrediť na výkon v zápase, tak dostanete ´školu´ do života. Jednoducho to potrebuje už zmenu a tak isto na poste manažéra. Taký amaterizmus som nezažil. Všetci chceme, aby slovenský hokej napredoval,” vysvetlil Pospíšil.


Zdroj