Berlín 7. marca 2020 (HSP/Epochtimes/Foto:Screenshot)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odôvodnil otvorenie hraníc do Grécka preťažením Turecka sýrskymi utečencami. Grécka dedinčanka žijúca neďaleko hraníc, ako aj novinári a pomocníci na mieste však uvádzajú, že medzi ľuďmi, ktorí teraz chcú prekročiť hranice do Grécka, nie sú takmer žiadni Sýrčania. Situácia sa na mieste naďalej vyostruje

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Screenshot

Turecká hlava štátu Recep Tayyip Erdogan nedávno oznámila, že Turecko otvorilo hranice s Gréckom. Turecká vláda potom autobusom odvážala utečencov a migrantov z Istanbulu do pohraničnej oblasti blízko gréckych hraníc. Rôzne médiá o tom zhodne informovali. Ako ukazuje video zo sociálnych sietí, na prepravu ľudí na grécku hranicu využíva turecká vláda aj vlaky.

VIDEO: Turkish state-owned railways being used to bring hundreds more young economic migrants from Pakistan, Iraq and Iran to the #EU border overnight. pic.twitter.com/JfFbSJaXMJ #Erdogan #Turkiye 🇹🇷 #Edirne #turkey #greece 🇬🇷 #Bulgaria 🇧🇬 #Syria #Idlib #merkel 🇩🇪 #NATO

— Sam Pye (@freddie1999) February 29, 2020

Video ukazuje, ako turecká polícia núti iránskych migrantov vystúpiť z autobusu. Odviezla ich, aby ich ďalej presunuli loďami cez more do Grécka.

VIDEO: At the point of a gun, Turkish police – one wearing insignia of the fascist Grey Wolves – seen forcing Iranian migrants to get off a bus and attempt perilous sea crossing to #Greece 🇬🇷. pic.twitter.com/bQ0lRuUsfB #UlkuOcaklari #fascism #turkey 🇹🇷 #Erdogan #Idlib #Iran 🇮🇷 #EU

— Sam Pye (@freddie1999) March 5, 2020

Noviny „Bild“ na mieste informovali, že turecká armáda a tureckí rybári budú spolupracovať pri prevádzaní ľudí z Turecka cez hranice do Grécka. Na rozdiel od migračnej krízy v roku 2015 sa nová konzervatívna grécka vláda tentoraz rozhodla zabezpečiť hranice. Z tohto dôvodu je na turecko-gréckej hranici utečenecká zápcha.

Grécka pohraničná stráž a grécka armáda používajú na zabránenie nelegálnemu prekročeniu hraníc slzotvorný plyn, ostnatý drôt a taktiež strelné zbrane. Okrem toho sú osoby, ktoré nelegálne prekročili hranicu s EÚ, priamo deportované.

Grékyňa: „Migranti sa stávajú agresívnejšími“

Grékyňa Eleni Kioutsouktsiová, ktorá žije v blízkosti grécko-tureckej hraničnej rieky Marica (gr. Evros), poskytla nedávno rozhovor pre „Tichy’s Einblick“. Pre noviny povedala: Tlak v regióne rastie – nedávno to oznámil aj starosta. „Migranti sú čoraz agresívnejší, hádžu kamene a majú dokonca slzotvorný plyn,“ uviedla Kioutsouktsiová.

VIDEO: Greek police, supported by the military, fighting to prevent hundreds of armed ‘migrants’ crossing from #Turkey into #Greece and occupying the #Evros border region. pic.twitter.com/G7VJ04QkPd #Erdogan #Turkiye 🇹🇷 #Turkey #AlQaeda #NATO #Trump 🇺🇸 #EU 🇪🇺 #Merkel 🇩🇪 #Afrin

— Sam Pye (@freddie1999) February 29, 2020

Dostať situáciu pod kontrolu v pohraničnom regióne pomáha aj nasadená armáda, polícia a miestni obyvatelia. Obzvlášť zlé to býva predovšetkým v noci, pretože pre migrantov je oveľa ľahšie prekročiť hranicu po tme, vysvetlila obyvateľka. Občania sa zhromažďujú aj v noci. „Väčšinou sú prítomní aj  poľnohospodári so svojimi traktormi. Rozsvietia všetky svetlá, aby mohli vidieť, či niekto prešiel alebo nie,“ rozprávala novinám.

Kioutsouktsiová tiež zdôraznila, že títo ľudia majú so sebou kliešte a nože. Pomocou týchto nástrojov ničia títo ľudia ostnatý drôt, ktorý Gréci inštalovali kvôli ochrane. Grékyňa má podozrenie, že Turecko aktívne podporuje činnosť prisťahovalcov.

Grékyňa: „Pre mňa to nie sú žiadni utečenci“

Povedala, že toto nie sú žiadni utečenci, ale sú to hlavne nelegálni prisťahovalci. „Utečenci dostali vždy pomoc. Dostali jedlo a pitie,“ uviedla grécka dedinčanka. V tom čase [po roku 2013] by tiež k prisťahovalectvu nedošlo v rovnakom rozsahu ako dnes. Od minulého týždňa sa to ešte zhoršilo, povedala pre „Tichy’s Einblick“.

Kioutsouktsiová tiež zdôraznila, že väčšina ľudí v tom čase boli Sýrčania, ale: „Tí, ktorí teraz prichádzajú, nie sú žiadni Sýrčania. Pochádzajú z Afganistanu, z Maroka, z Pakistanu.“

Dedinčania im dávali predtým prikrývky, jedlo a niečo na pitie. Potom sa zavolala príslušná pohraničná stráž. „Vtedy boli u nás stovky ľudí, ktorí prišli pomáhať –  dedina po dedine.“

Grékyňa: „Teraz k nám prichádza iný druh ľudí“

Ale teraz prichádza cez rieku iný druh ľudí. Grékyňa tiež považuje za „čudné,“ že väčšina týchto ľudí hovorí perfektne turecky. Všimla si, keďže aj ona sama hovorí po turecky, že mnohí z nich vyrastali v Turecku. Taktiež  si všimla, že jeden mladý muž, ktorý sa dozvedel, že hranice sú otvorené, chcel ísť do Európy, hoci vyrastal v Turecku od svojich troch rokov. „On chcel jednoducho ísť len do Európy“, povedala Kioutsouktsiová.

Video ukazuje, ako migranti nechávajú svoje deti vdychovať dym z ohňa, aby ich potom „prezentovali“ ako obete tureckým televíznym tímom:

VIDEO: Servicing the needs of awaiting Turkish camera crews, desperate for images of Greek ‘inhumanity’, #Erdogan’s ‘refugees’ seen forcing a child to inhale bonfire smoke. The child’s distraught mother looks on. pic.twitter.com/dY4NtfgumC #Turkey 🇹🇷 #AlQaeda #ISIS #Greece 🇬🇷

— Sam Pye (@freddie1999) March 2, 2020

V súčasnej utečeneckej kríze hádžu migranti na Grékov kamene. Okrem toho kričia títo ľudia „Allahu Akbar,“ rozpráva ďalej. Kioutsouktsiová si myslí, že toto všetko je iba „zlá hra“ Erdogana.

VIDEO: Erdogan’s jihadist ‘refugees’ attempting to storm the border with #Greece 🇬🇷 . pic.twitter.com/iOonIi7UOw #IStandWithGreece #Erdogan #Syria #Turkiye 🇹🇷 #Turkey #NATO #TrumpsWar 🇺🇸 #AlQaeda #TSK #AKP

— Sam Pye (@freddie1999) March 1, 2020

Ďalej dodala, že Sýrčania rýchlo ubúdali, potom však prišla iná klientela. Za posledný rok sa zvýšil počet vlámaní do domov a krádeží aut. Taktiež došlo k útokom na ženy. „Možno nie tu priamo u nás, ale vo väčších mestách“, vysvetlila pre „Tichy’sEinblick“.

As if its not bad enough #Erdogan is supporting Al Qaeda in #Syria, Turkish police release Afghans and other nationalities who were in their custody, give them a lift to the border to Europe and tell them „the gates are open“. pic.twitter.com/ENxSpwDlRF

— Walid (@walid970721) March 3, 2020

Erdogan: Turecko je preťažené Sýrčanmi

Turecký prezident Erdogan odôvodnil otvorenie hraníc s Európou tým, že Turecko je preťažené novou vlnou utečencov z napadnutých oblastí v severnej Sýrii. Pozorovatelia to vidia ako taktický manéver a prejav nespokojnosti Erdogana s NATO. Aliancia mu totiž odmietla vojenskú podporu pre jeho zásah v severnej Sýrii.

Medzitým súčasná rešerš „Welt“ potvrdzuje vyhlásenia Grékyne. Rešerše novín ukázali, že väčšina ľudí, ktorí sú v turecko-gréckej pohraničnej oblasti a chcú sa dostať do Európy, nie sú Sýrčanmi. Často sú to Afganci a Iránci.

Humanitárna pomocníčka: „Sýrčanov sme sotva stretli“

„Konzervy, plienky, hygienické servítky – poskytujeme ľuďom to najnutnejšie,“ uviedla Cigdem Cidamliová, ktorá poskytuje humanitárnu pomoc v mene organizácie obrany žien „Womens Defence Network“ v pohraničnej oblasti. Sýrčanov humanitárni pomocníci pritom sotva stretli, povedala pre „Welt“.

Skupina Afgancov novinám povedala, že chcú ísť do Európy a budú sa naďalej snažiť prekročiť hranice. „Áno, veľa našich krajanov je tu,“ povedal jeden zo skupiny.

Podľa spravodajskej agentúry AP informujú aj grécki úradníci, že len veľmi málo novoprichádzajúcich migrantov, ktorí prišli, sú Sýrčania. Väčšina osôb zatknutých v pondelok boli Afganci, Pakistanci a Maročania.

Nízka šanca na získanie azylu pre Afgancov a Iráncov

Podľa UNHCR žije v Turecku 3,6 milióna sýrskych utečencov. Mnoho z týchto ľudí žije v Turecku už roky, často síce v zlých podmienkach, ale niektorým sa  tam podarilo nájsť prácu a ubytovanie. V Turecku majú sýrski vojnoví utečenci tiež status dočasnej ochrany.

Situácia je však iná pre prisťahovalcov z Afganistanu, Iráncov alebo Pakistancov. Nemajú žiadny prístup k systému ochrany a systému zaopatrenia krajiny. Turecko je preto pre nich väčšinou iba tranzitnou stanicou. Mnoho z nich chce ísť do Nemecka.

Aj keď sú pre Sýrčanov v Nemecku pomerne vysoké šance na získanie azylu, pre Afgancov a Iráncov sú značne nižšie. Podľa Spolkového úradu pre migráciu a utečencov (BAMF) bola miera ochrany Sýrčanov v minulom roku 83,7 percent (ochrana utečencov alebo doplnková ochrana). Naproti tomu Afganci dostali povolenie na dočasný pobyt iba v 38 percentách prípadov, za ktorými nasledovali Iránci s 20,2 percentami.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj