Bratislava 11. septembra 2019 (HSP/Foto:Facebook)

Hovorca českého prezidenta Miloša Zemana Jiří Ovčáček vyzval, v krátkom videu na sociálnej sieti, zástupcov Prahy 6, aby v hlasovaní rozhodli o ponechaní sochy maršala Koneva na mieste

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Jiří Ovčáček

Podľa portálu Lidovky.cz tak prezidentov hovorca urobil len deň pred schôdzou zastupiteľstva Prahy 6, kde by sa malo hlasovať o osude sochy maršala Koneva.  Vo videu, v ktorom sa prihovára zástupcov pražskej šiestej mestskej časti, hodnotí Konevov odkaz a žiada, aby socha zostala na Námestí interbrigád.

“Obraciam sa na vás s naliehavou prosbou ako človek, ktorý k vám prehovára s veľkou pokorou,” odkazuje politikom hovorca Miloša Zemana. Sovietsky maršal podľa prezidentovho hovorcu vykonal dobré skutky, ale aj také, za ktoré si zaslúži najvyššiu kritiku.

Pripomenul napríklad oslobodenie Prahy aj koncentračného tábora v Osvienčime. “To sú hodnoty natoľko vysoké, že by sme mali prejaviť nielen veľkorysosť k maršalovi Konevovi, ale predovšetkým k sebe samým,” hovorí Ovčáček. “Hlasujete o tom, či si Česká republika zachová svoju česť,” dodáva.

V závere videa spomenie tiež iné kontroverzné pomníky. Napríklad pomník prezidenta Emila Háchu, či pomník obetí anglo-amerického bombardovania Prahy. “Prosím nepodliehajte aktuálnym záležitostiam. Tu nejde o Miloša Zemana, Andreja Babiša či Ruskú federáciu,” konštatuje Ovčáček.

Portál tiež uvádza, že o sochu už prejavili záujem aj niektorá súkromné múzea, ale aj Konevova dcéra Natália, ktorá navrhla prevoz sochy do Moskvy. Vedenie Prahy 6 tento návrh uvítalo.

Sochu maršala Koneva v Prahe poliali farbou a popísali

Neznámy vandal polial koncom augusta červenou farbou podstavec sochy maršala Koneva v Prahe. Na obloženie nastriekal nápis “Nie krvavému maršalovi, nezabudneme” a letopočty vrátane roku 1968. Vtedy sovietsky maršal zaštítil pripravovanú inváziu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v ten istý deň odovzdalo českému veľvyslanectvu v Moskve protestnú nótu za “zhanobenie” sochy sovietskeho veliteľa Ivana Koneva v Prahe. Rusko vyzvalo aj na potrestanie vandalov, na obnovenie pôvodnej podoby pomníka a na zaistenie jeho ochrany v budúcnosti. “Pripomenuli sme diplomatovi, že maršala (Koneva) spája s Českou republikou iba víťazný máj 1945, keď vojaci Prvého ukrajinského frontu pod jeho velením oslobodili Prahu od nacistických síl,” uviedlo ruské ministerstvo.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) ale vyhlásil, že pomaľovanie sochy je síce vandalstvo, ale pre ľudí, ktorým socha prekáža, má pochopenie a nedá ju očistiť. Plánoval tiež s ruskou stranou znovu rokovať o jej premiestnení do záhrady ruskej ambasády. Tá ale návrh odmietla trvala na vyčistení pomníka.

Okolo Konevovej sochy vládne kontroverznosť, v minulosti vznikla iniciatíva žiadajúca jej odstránenie. Pomník sa dlhodobo stáva terčom vandalov, napríklad vlani v máji ho niekto polial ružovou farbou.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj