Hovorca EK: Londýn zatiaľ nepožiadal EÚ o oddialenie dátumu pre brexit

Brusel 16. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:Margaritis Schinas Twitter)

Vedúci predstavitelia Európskej únie môžu rozhodnúť o odložení termínu pre odchod Spojeného kráľovstva z Únie stanovený na 29. marca ak britská vláda dostatočne zdôvodní svoju žiadosť. Uviedol to v stredu hlavný hovorca Európskej komisie (EK) Margaritis Schinas. Dodal, že exekutíva EÚ doteraz takúto žiadosť z Londýna nedostala

Na snímke Margaritis Schinas

Technické odloženie termínu vystúpenia niektorej členskej krajiny z EÚ umožňuje článok 50 Lisabonskej zmluvy.

Schinas zároveň zopakoval postoj eurokomisie, že dohoda o brexite je “dobrá a férová” a členské krajiny EÚ sú pripravené ju ratifikovať. “Myslím si, že je to dobrá dohoda aj pre Spojené kráľovstvo, lebo premiérka Theresa Mayová a jej ministri ju v novembri odsúhlasili,” povedal Schinas s odkazom na mimoriadny summit EÚ z 25. novembra 2018.

Hovorca EK pripustil, že po utorňajšom hlasovaní je “veľmi blízko” možnosť tvrdého brexitu, zároveň však dodal, že z pohľadu zvyšku EÚ je ešte stále dosť času na to, aby sa takémuto scenáru predišlo. “Čakáme však na kroky britskej strany,” konštatoval Schinas s tým, že predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker je “v neustálom kontakte” s britskou premiérkou, ale aj s ostatnými národnými lídrami EÚ.

Britská vláda v súvislosti s procesom brexitu musí do pondelka oznámiť Bruselu, aké budú jej ďalšie kroky a prípadné požiadavky.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj