Hongkong 2. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andy Wong, File)

Hongkonským colným úradom sa podarilo zhabať rekordných 8,3 tony šupín ohrozených cicavcov šupinavcov a tiež približne 1000 sloních klov, a teda zásielku v celkovej hodnote asi siedmich miliónov eur

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke bilbordu, ktorý upozorňuje na pašovanie ohrozených cicavcov šupinavcov (Manis javanica) v Pekingu

Colné úrady v piatok oznámili, že kontraband objavili ešte v polovici januára v prepravnom kontajneri z Nigérie označenom ako mrazené hovädzie mäso po tom, ako ich naň upozornil Peking.

Polícia zadržala v súvislosti s prípadom dvoch ľudí. Agentúra AP informuje, že v prípade šupinavcov ide o vôbec najväčšie zhabané množstvo ich šupín v Hongkongu. Skonfiškovaná slonovina zase predstavuje rekord za posledné zhruba desaťročie.

Šupinavce sú cicavce pokryté rohovitými šupinami, ktoré sa svojim vzhľadom ponášajú na mravčiare. Žijú v Afrike a Ázii. Ich šupiny, ktoré sú tvorené z keratínov, mali stáročia význam v tradičnej čínskej medicíne.

Všetky druhy špuniavcov patria medzi ohrozené. Pripisujú sa im však mnohé nepotvrdené liečebné účinky, a preto je po nich dodnes dopyt v krajinách ako Čína a Vietnam, informuje stanica BBC. Počet šupinavcov vo svete sa za uplynulé dve desaťročia zmenšil asi o 90 percent a podľa vedcov hrozí všetkým ich druhom vyhynutie.

V súlade s hongkonským právom sa dovoz a predaj ohrozených druhov zvierat a ich produktov trestá odňatím sloboda až do výšky desať rokov a pokutou vyše milión eur.

Hongkonskí zákonodarcovia vlani v januári odsúhlasili opatrenie, ktorým sa do roku 2021 v tejto osobitnej administratívnej oblasti Číny úplne zakáže obchodovanie so slonovinou. K takémuto zákazu pristúpili po tom, ako podobné opatrenie začalo koncom predvlaňajšieho roka platiť v Číne.

Napriek snahe čínskych i miestnych úradov potlačiť nezákonný obchod býva Hongkong označovaný za centrum svetového čierneho trhu so slonovinou s priamym prepojením na pytliakov, ktorí vo veľkom zabíjajú africké slony. Funguje tiež často ako akási prechodná stanica pre obchod s ohrozenými druhmi zvierat i ďalším kontrabandom.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj