Holandský premiér vyzval spoluobčanov, aby nedopustili chaos ako v Británii

Brusel/Amsterdam 17. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alastair Grant)

Holandský premiér Mark Rutte vyzval v pondelok svojich spoluobčanov, aby nedopustili vypuknutie chaosu, aký podľa neho postihol Britániu v súvislosti s odchodom z Európskej únie. Informoval o tom spravodajský server DutchNews.nl

Na snímke Mark Rutte

Premiér sa na Holanďanov obrátil prostredníctvom celostránkového inzertného článku v denníku Algemeen Dagblad (AD).

Holandsko podľa Rutteho nesmie opustiť svoje politické tradície, v ktorých zohráva dôležitú úlohu koaličné vládnutie a snaha o kompromis. Súčasnú prosperitu krajiny prirovnal k vzácnej váze.

“Toto vlastníctvo je jemné a krehké. Môže sa ľahko rozbiť. Vidíme príklady spoločností, kde túto vázu rozbili. Pozrite sa na Britániu. Politici a ľudia tam zabudli, čo spoločne dosiahli. Teraz zápasia s chaosom,” uviedol Rutte.

DutchNews.nl upozornil, že premiérov otvorený list bol zverejnený pred marcovými provinčnými a májovými senátnymi voľbami. Rutteho koaličná vláda by podľa očakávaní mala prísť o tesnú väčšinu kresiel v dolnej komore parlamentu. Ak k tomu skutočne dôjde, bude sa musieť opierať o podporu opozičných strán.

Server Dutchnews.nl v tejto súvislosti poukazuje na roztrieštenosť holandskej politickej scény. V posledných parlamentných voľbách z roku 2017 sa do parlamentu dostalo až 13 strán. Vlaňajšie rokovania o vytvorení súčasnej štvorstrannej vládnej koalície trvali preto bezprecedentne dlho, až sedem mesiacov.

Rutteho vláda má krehkú väčšinu jedného kresla v oboch komorách holandského parlamentu.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj