Brusel/Amsterdam 6. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Peter Dejong)

Migrácia bude v holandskej politike kľúčovou otázkou v roku 2020 aj napriek tomu, že najbližšie parlamentné voľby by sa mali konať až v marci 2021. Uviedol to v pondelok spravodajský server DutchNews.nl

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Holandský premiér Mark Rutte (vpredu vľavo), holandský kráľ Viliam Alexander (uprostred) a vicepremiér Hugo de Jonge (vpredu vpravo) pózujú s členmi nového vládneho kabinetu na schodoch Kráľovského paláca Noordeinde v holandskom Haagu

Podľa uvedeného zdroja na túto možnosť počas uplynulých vianočných prázdnin poukázalo viacero členov strán vládnej koalície.

Naposledy k diskusiám o prisťahovalectve prispel vicepremiér a minister zdravotníctva Hugo de Jonge z Kresťanskej demokratickej výzvy (CDA). Počas uplynulého víkendu v rozhovore pre denník NRC Handelsblad naznačil, že podporuje plány ohraničiť počet prisťahovalcov prichádzajúcich do Holandska za prácou.

Jeho pripomienky nasledovali po zverejnení nových údajov o počte migrantov, ktoré predstavila Národná štatistická agentúra (CBS). Podľa údajov CBS prisťahovalectvo z európskych krajín bolo do veľkej miery zodpovedné za nárast počtu obyvateľov Holandska.

De Jonge priznal, že Holandsko potrebuje ďalšie zručnosti a pracovníkov a malo by teda pokračovať v prijímaní migrantov. Podľa jeho slov Holandsko v oblasti solidarity „koná veľmi dobre“, zároveň však dodal, že ak tento trend bude pokračovať, tak treba „stanoviť limity“. Odmietol uviesť presné čísla, namiesto toho radšej hovoril o „stanovení cieľov“. „Povolenie pre 80.000 migrantov ročne je príliš veľa,“ odkázal.

Premiér Mark Rutte ešte pred vianočnými prázdninami v rozhovore pre denník Telegraaf uviedol, že voľný pohyb osôb v rámci Európskej únie sa dostáva pod tlak, pretože krajiny na okraji Európy nedokážu rozlišovať medzi utečencami a ekonomickými migrantmi. „Tú druhú skupinu musia zastaviť. Ak sa tak nestane, musí to zabezpečiť schengenská dohoda,“ skonštatoval Rutte, podľa ktorého migrácia bude hlavným bodom debát v Európe v roku 2020.

Údaje CBS naznačili, že prisťahovalci predstavovali v minulom roku len šesť percent z celkového nárastu počtu obyvateľov Holandska (132.000). Väčšina nových prichádzajúcich osôb bola z Poľska, po ktorom nasledovalo Nemecko a India.

Politici z koaličnej Kresťanskej únie (CU), ako aj z opozičnej Socialistickej strany (SP) vlani uviedli, že si želajú dohody medzi Holandskom a Poľskom, Rumunskom a Bulharskom o tom, koľko a aký druh pracovníkov z týchto krajín by malo povolené prísť a pracovať na území Holandska. Líder CU Gert-Jan Segers v tejto súvislosti pripomenul, že Ukrajinci v Holandsku nahrádzajú Poliakov, Poliaci, ktorí neraz pracujú v zlých podmienkach, nahrádzajú Holanďanov a domáci obyvatelia prichádzajú o časť sociálnych dávok.

Návrhy na obmedzenie počtu zahraničných pracovníkov z krajín EÚ sú však v protiklade s voľným pohybom pracovnej sily, čo je jedným zo základných pilierov Únie.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj