Bratislava 26. marca 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Paul Zinken)

V sobotu 28. marca o 20:30 miestneho času si svet opäť pripomenie Hodinu Zeme. Každoročné podujatie, ktoré sa koná paralelne vo všetkých krajinách, sa v dôsledku pandémie koronavírusu presunie na sociálne siete. Agentúru SITA o tom v tlačovej správe informovala Andrea Settey Hajduchová zo slovenskej pobočky Svetového fondu na ochranu prírody (WWF Slovensko)

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na kombosnímke je rozvietená a zhasnutá Brandenburská brána v Berlíne počas Hodiny Zeme

Počas Hodiny Zeme bolo tradíciou zhasnutie osvetlenia všetkých pamiatok. Dominanty veľkomiest a svetových metropol tak ostali zahalené v tme. Cieľom podujatia bolo pripomenúť si dôležitosť ochrany prírody, Zeme a zodpovedné využívanie prírodných zdrojov.

V dôsledku koronavírusu chce WWF Slovensko tohtoročnú Hodinu Zeme uskutočniť inak. Ľudí vyzýva, aby na sociálne siete pridávali fotky z prírody vyhotovené ešte pred vypuknutím pandémie koronavírusu a pridali hashtagy #MojaHodinaZeme a #spoluvprirode. Ľudia by mali k rovnakému činu vyzvať aj svojich priateľov a kolegov. Prípadné zhasnutie osvetlenia kultúrnych pamiatok, hradov, zámkov či verejných inštitúcií nechávajú tento rok organizátori na rozhodnutí miest a obcí.

„Počas Hodiny Zeme hovoríme o tom, prečo je dôležité správať sa udržateľne, šetriť prírodné zdroje, kupovať len to, čo naozaj potrebujeme, minimalizovať odpad. Upozorňujeme na to, že závratnou rýchlosťou strácame lesy, živočíchy a rastliny a že sme posledná generácia, ktorá môže zachrániť našu planétu,“ hovorí riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann.

Hodina Zeme vznikla v roku 2007 v Austrálii a postupne sa pridalo ďalších viac ako 180 krajín. Od roku 2011 sa pridalo aj Slovensko z iniciatívy Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémií vied (SAV) a Slovenského zväzu astronómov. V prvých rokoch upozorňovali najmä na svetelné znečistenie, ktoré astronómov limituje v pozorovaniach. Rozsah environmentálnych problémov však rástol a od roku 2016 sa pridalo k organizovaniu Hodiny Zeme aj WWF Slovensko.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj