Bratislava 12. marca 2019 (HSP/Roman Bednár/Foto:Pixabay)

Fungicidy – tiež nazývané pesticidmi – sú chemické látky ničiace huby, ktoré napádajú úžitkové rastliny a spôsobujú na nich veľké škody. Mnohé z nich sa však časom stali už neúčinné, lebo škodlivé huby sa proti nim stali rezistentné

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Nemecký biológ, profesor Andreas Vilcinskas a jeho tím pracuje na vývoji nových ochranných látok pre poľnohospodárske rastliny a na vývoji nových účinných konzervačných látok pre potraviny.


Isté veci pritom vedci-výskumníci „kopírujú“ z prírody od hmyzu. Pomohol im napríklad istý druh hmyzu, menom vijačka voštinová, ktorá vlastní jeden veľmi neobyčajný gén.

Jeho meno je galerimycin a vedcom sa podarilo zabudovať ho do genotypu tabakových rastlín. Úspech sa hneď dostavil. Rastliny, ktorých genetický kód dostal takto novú formu, sa dokázali veľmi úspešne brániť proti škodcom a boli schopné držať v šachu určité druhy škodlivých húb.

Vedci skúšajú podobné metódy aj u niektorých druhov obilia. Zatiaľ je všetko ešte vo vývojovom štádiu. Iná skupina vedcov skúma možnosti, ako využiť isté substancie, vytvorené niektorými chrobákmi a ich pomocou potom cielene ničiť škodcov úžitkových rastlín.

Okrem toho je možné biopotraviny veľmi dobre konzervovať tiež vďaka hmyzu. Chrobák s latinským názvom Nicroforus si napríklad konzervuje mŕtve myši. Najprv z nich postupne svojimi ostrými kúsadlami stiahne kožu, aby potom ich obnažené mäso potrel svojimi slinami, ktoré majú silný konzervačný účinok. Profesorovi Vilcinskasovi sa podarilo chemickými analýzami zistiť a úspešne izolovať látku v sline Nicroforusa, ktorá spôsobuje konzerváciu mäsa.

Aj včely majú svoju metódu, pomocou ktorej dosiahnu trvanlivosť medu. Ich sliny obsahujú špeciálne proteíny, ktoré konzervujú med.

Nedosiahnuteľný „majster“ príroda ukrýva pre nás neustále nové prekvapenia, ktoré ale nikdy všetky neobjavíme.

Roman Bednár


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj