Moskva 12. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Efrem Lukatsky)

Hlava Európskej rady Donald Tusk zastáva názor, že rozpad ZSSR nebol najväčšou geopolitickou katastrofou 20. storočia, ale bola to naopak šťastná udalosť

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Donald Tusk

“Dnes, keď som v Gruzínsku, chcem jasne povedať: rozpad ZSSR bol pre Gruzíncov, Poliakov, Ukrajincov, pre celú strednú a východnú Európu, a tiež pre Rusov šťastnou udalosťou,” napísal na Twitteri.

Názor, že rozpad Sovietskeho zväzu bol najväčšou geopolitickou katastrofou, vyjadril ruský prezident Vladimir Putin vo svojom posolstve Federálnemu zhromaždeniu v roku 2005. O dvanásť rokov neskôr, v rozhovore s režisérom Oliverom Stonom, vysvetlil, že po zrútení ZSSR zostalo počas jednej noci za hranicami 25 miliónov ruských ľudí, v krajine sa objavili prvé príznaky, a potom občianska vojna v plnom rozsahu, systém sociálnej ochrany bol úplne zničený a väčšina ekonomických odvetví bola zastavená. Systém zdravotnej starostlivosti bol tiež úplne zničený, armáda bola v žalostnom stave a milióny ľudí sa ocitli pod hranicou chudoby.

ZSSR zanikol 26. decembra 1991 deklaráciou č. 142-H Najvyššieho sovietu Sovietskeho zväzu, ktorý oficiálne uznal rozpustenie Sovietskeho zväzu ako štátu a subjektu medzinárodného práva. Deklarácia uznala nezávislosť dvanástich zväzových republík a vytvorila Spoločenstvo nezávislých štátov.

Predchádzajúci deň, 25. decembra 1991, Michail Gorbačov rezignoval na post prezidenta Sovietskeho zväzu, čím táto funkcia zanikla. Rozpad ZSSR znamenal koniec studenej vojny.

Rozpad ZSSR priniesol pre postsovietske republiky enormné ekonomické ťažkosti a hospodársky prepad, ktorý bol horší ako Veľká hospodárska kríza v USA v 30. rokoch 20. storočia. Niektoré, napríklad baltské štáty, sa z prepadu pomerne rýchlo zotavili, iné však dodnes majú nižšie HDP na obyvateľa ako v roku 1991.

Niektoré štáty, napr. Pobaltské štáty a Gruzínsko, sa tiež od Ruska odvrátili a orientujú sa na spoluprácu s Európskou úniou a NATO, zatiaľ čo iné, napríklad Bielorusko a Kazachstan, udržujú naďalej s Ruskom úzke styky a sú členmi ruských organizácií ako Eurázijská ekonomická únia.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj