Madrid 2. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)

V Španielsku historik Agustin Palomo objavil úplnou náhodou kresby, zobrazujúce šípy a bytosti podobné človeku, ktoré sú staré asi 5 000 rokov. Obrazy sa našli v jaskyni neďaleko mesta Albuquerque. Správa zo štúdie bude čoskoro zverejnená v časopise Journal of Extremeno Studies a španielsky denník La Vanguardia o nej už teraz stručne informuje

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Historik našiel kresby náhodou. Palomo vysvetlil, že raz išiel do hôr, aby našiel starodávne dolmeny (starobylé pohrebné a náboženské megalitické stavby, pozn. red.). Cestou sa však rozhodol preskúmať jednu z jaskýň, ktorá sa nachádza v hornatej oblasti San Juan, neďaleko mesta Albuquerque v provincii Badajoz v západnom Španielsku. Historik tak objavil celú zbierku jaskynných malieb vytvorených asi pred 5000 rokmi.

Novo nájdené schematické obrazy, ktoré sú dlhé asi 10 centimetrov, zobrazujú rôzne figúry, šípy a ďalšie symboly. Zbierka naviac obsahuje obrázky humanoidných tvorov, ako ich opísal samotný výskumník.

Historik okamžite spoznal, aké dôležité sú jeho nálezy, pretože kresby sa nachádzali neďaleko dvoch ďalších diel jaskynného umenia známych obrazov Risco de San Blas, Sierra de la Carava a Azagala. Posledný menovaný bol objavený zhruba pred 20 rokmi, čím sa miesto stalo pre vedcov a výskumníkov veľmi dôležité.

Palomo i ostatní odborníci analyzovali jedinečné zistenia v priebehu roka. Tieto štúdie budú zverejnené v časopise Journal of Extremeño Studies, ktorý bude predstavený v nedeľu 1. decembra v Casa de la Cultura de Albuquerque.

El Castillo

Najznámejšiu jaskynnú maľbu v tejto oblasti bola nášli v 90. rokoch 20. storočia v jaskyni El Castillo. Vedci našli na stenách 71 odtlačkov rúk. Kresby siahajú približne do 5 000 rokov pred naším letopočtom.

Predpokladá sa, že obyvatelia jaskýň pomocou kostnej trubice prekreslil siluety svojich rúk. Z veľkej časti sú tu znázornené dlane ľavej ruky, čo znamená, že maľovali pravou.

Umelci používali minerálne pigmenty na výrobu rôznych farieb: oxidy železa pre červenú a fialovú, kaolín pre bielu, nitroarzit pre žltú a oxid manganičitý pre čiernu.

El Castillo sa nachádza v údolí rieky Pinturas na odľahlom mieste v argentínskej Patagónii, kam sa dostanete po dlhých štrkových vidieckych cestách.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj