Bratislava 2. mája 2019 (HSP/Foto:OĽaNO)

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť dôrazne varovala vládu, aby nezabúdala na budúce generácie. Mala by prijať dodatočné opatrenia, aby sa krajina nezadlžovala nad únosnú hranicu a zabezpečila tak dosť financií na dôchodky, zdravotníctvo a školstvo aj v budúcnosti

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Eduard Heger (OĽaNO)

Schopnosť štátu zaistiť peniaze na chod krajiny je každým rokom vládnutia Smeru horšia. Správa RRZ pritom veľmi konkrétne hovorí, že zhoršenie dlhodobej udržateľnosti štátnej kasy za minulý rok je spôsobené výlučne konaním vlády.

„Správa vystavila súčasnej vláde vysvedčenie a jasne ukázala, že jej známky sa od nástupu stále zhoršujú. Nepomohla ani jej rekonštrukcia,” hovorí tieňový minister financií a hospodárstva OĽANO Eduard Heger. „Je to už tretia zlá sprava o verejných financiách počas jedného týždňa, čo len naznačuje, že sa ich stabilita rúca ako domček z karát.“

Rada upozorňuje, že vládna koalícia nemá úprimný záujem upratať verejné financie. Práve naopak – od budúceho týždňa chce míňať na sociálne balíčky ešte viac a to z peňazí, ktoré nemá. Ešte nedávno stačil na udržanie zdravých verejných financií len vyrovnaný rozpočet. Vláda však prišla s takými necitlivými krokmi, že budúca vláda bude musieť vytvoriť prebytky rozpočtu na úrovni 2,3 mld. eur, vysvetľuje Heger.

Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti sa totiž podľa RRZ zhoršil z nuly v roku 2016 na 1,3% HDP v minulom roku a kvôli dôchodkovému stropu sa zhorší tento rok na 2,3 % HDP (2,3 mld eur). “Rada skonštatovala, že dokonca aj neutrálne ničnerobenie v minulom roku by prinieslo lepší výsledok, ako ministrovanie Smeru“, doplnil Heger.

Správa uvádza, že medzi príčiny ďalšieho prepadu patrí aj nevyužitie priaznivého vývoja na konsolidáciu. „Vláda úrodné roky prejedla a minula hlavne na seba. Zvyšovala ľuďom dane, nič poriadne neopravila a kvalitu života občanov nezvýšila. Takto sa dobrý hospodár nespráva.” hovorí Heger.

Dodáva, že ďalšou príčinou prepadu je rizikový vývoj v zdravotníctve: „Rezort po minulej jednofarebnej vláde Smeru-SD skončil v dezolátnom stave, preto museli do jeho čela postaviť krízového manažéra. No ani ten nepomohol. Dopady tejto neschopnosti patria medzi najväčšie príčiny zlého stavu verejných financií.

„Závery správy rozpočtovej rady sú alarmujúce! Každá vláda by sa mala odteraz správať už len zodpovedne. Ďalší prepad si nemôžeme dovoliť, inak na to tvrdo doplatia naše deti,” uzatvára Eduard Heger.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj