Caracas 4. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Spoločnosť ExxonMobil objavila v roku 2015 veľké ložiská ropy na šelfe Guyany. Ich zásoby sa odhadujú na 5,5 miliardy barelov. Čo čaká túto latinskoamerickú krajinu? Čo s tým má spoločné Venezuela?

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Guyana je dnes druhá najchudobnejšia krajina v regióne. Podľa niektorých výpočtov sa ale môže zmeniť za niekoľko desaťročí na jeden z najväčších svetových vývozcov ropy na jedného obyvateľa. Lenže existencia zdrojov neznamená vždy ekonomickú prosperitu. Malá karibská krajina sa môže stať ďalším dielikom puzzle, ktorý zostavujú USA v tomto regióne, povedala Sputnika Tamara Lajtmanová, expertka Strategického latinskoamerického geopolitického strediska (CELAG).

Guyana versus Venezuela

Lajtmanová uvádza mienky amerických expertov, ktorí sa domnievajú, že Washington môže nahradiť venezuelskú ropu regionálneho ropného politického režimu oveľa stabilnejším dodávateľom.

Expertka oznámila, že organizácia Projekt Americkej bezpečnosti [American Security Project (ASP)] zvolala koncom minulého roka konferenciu pod názvom Guyana: Vytvorenie stabilného bezpečnostného systému (Guyana; Building Suatainable Security). Táto organizácia sa venuje prieskumu problémov národnej bezpečnosti, v jej vedení je napríklad bývalý minister zahraničných vecí USA John Kerry a bývalý americký minister obrany Chuck Hagel. Jedným z účastníkov konferencie bol viceadmirál Kevin Green, bývalý veliteľ Južného veliteľstva amerického vojenského námorníctva.

Podľa záveru tohto stretnutia bol prijatý dokument, v ktorom bolo americkým politikom odporučené, aby nadviazali užšie vzťahy s Guyanou za účelom zaistenia dlhodobej bezpečnosti. Pravilo sa v ňom tiež o tom, že kvôli prehĺbeniu krízy vo Venezuele by sa prosperujúca a rozvíjajúca sa Guyana mohla stať osou stability v Karibskom regióne, dodala Lajtmanová.

Podľa správy agentúry Stratfor (americká súkromná prieskumná analytická spoločnosť) niektoré veľké americké ropné spoločnosti už začali ťažbu v Guyane. Lenže, aj keď sa príjmy vlády tejto krajiny zvýšia, nepocíti väčšia časť obyvateľstva ekonomické výhody z ťažby ropy, pretože všetky pracovné miesta obsadia cudzí občania.

Vojenská prítomnosť

Južné veliteľstvo Vojenského námorníctva USA začalo na začiatku mája v Guyane cvičenia Nové obzory (New Horizons). Podľa správy ASP (American Security Project) sa konajú v najvhodnejšiu chvíľu, kedy sa Guyana nachádza v samotnom strede regionálnej geopolitiky. Na to sú dve príčiny: kríza v susednej Venezuele a energetická budúcnosť karibskej krajiny. Situáciu vyhrocuje územný spor medzi Caracasom a Georgetownom o územie rieky Esequibo. Jej plocha je 160 tisíc kilometrov štvorcových a spor s Venezuelou trvá niekoľko storočí. USA to považujú za nebezpečenstvo pre vŕtanie v blízkosti morskej hranice medzi týmito dvoma štátmi.

Iná cesta?

Guyana bola po mnoho desaťročí považovaná za tranzitnú krajinu na ceste kokaínu z Kolumbie do USA. Jej vláda preto zavádza rôzne programy pomôcť v boji s drogami a prijíma zákony na boj proti praniu peňazí, financovaniu terorizmu a extradície. Predaj ropy umožní urobiť ešte viac.

Guyana sa v júli 2018 pripojila k čínskemu projektu Nová Hodvábna cesta, ktorý investuje do výstavby prístavov a ciest. Pre túto krajinu je to najväčší projekt v jej dejinách. kľúčový geostrategický význam, pretože umožní skrátiť čas dopravy nákladov do severnej Brazílie (hlavného obchodného partnera Číny v tomto regióne) a urýchli cestu k Panamskému prieplavu.

Expertka tiež poznamenala, že čínska ropná a plynárenská korporácia CNOOC vlastní 25% podiel v bloku Starbroek spoločnosti ExxonMobil.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj