Praha 26. marca 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Olivier Matthys)

Český poslanec Ján Zahradil je presvedčený, že v najbližšej dobe sa Európania budú musieť prispôsobiť životu v podmienkach vojnovej ekonomiky. To znamená, že všetky výdavky spojené s klimatickými zmenami nebudú aktuálne, a to kvôli nadmernej finančnej záťaži. Navyše súčasná kríza Európe ukázala nutnosť zabezpečenia strategickej sebestačnosti

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Greta Thunbergová

Ján Zahradil, poslanec Európskeho parlamentu a bývalý prvý podpredseda ODS, nemá ani najmenšiu pochybnosť o tom, že ekonomické následky vyčíňania koronavírusu neumožnia v budúcnosti európskym štátom aj naďalej počítať s finančnými výdavkami, spojenými s klimatickými opatreniami. Na svojej stránke na Facebooku totiž podrobne odôvodnil, prečo súčasná kríza prináša zásadné zmeny, s ktorými Brusel musí počítať.

Európska únia teraz musí odpískať, tzv. Green Deal. alebo pošle celú európsku ekonomiku z očakávanej recesie priamo ku dnu. Priemysel, automobilky, akákoľvek výroba (manufacturing) sa z tohto budú hrabať roky aj za súčasných technologických podmienok. Na investície do ‘zelených’ technológií skrátka nebudú peniaze,prišiel s neutešenou prognózou pre európskych klimatických aktivistov Zahradil.

Český politik dáva najavo, že klimatické opatrenia a s tým spojené výdavky, nie sú vhodné pre ekonomiku a spoločnosť, ktoré sa ocitli v kríze, čo práve podľa neho platí pre európske štáty. Budúci stav označuje dokonca za čiastočne vojnovú ekonomiku.

Greta, Extinction Rebellion, Fridays For Future, to je všetko luxus, ktorý si možno môže dovoliť bohatá spoločnosť v dobách pokoja a mieru. Ale v (čiastočne) vojnovej ekonomike, ktorá nás aspoň dočasne čaká, to bude musieť ísť bokom, uvádza.

Dôležité poučenie pre Európu

Šírenie koronavírusu navyše odhalilo slabé miesto Európy, myslí si Zahradil. Ide totiž o následky prenosu výroby z územia európskych štátov do iných krajín. Kým z ekonomického hľadiska takáto politika prináša určité zisky, z hľadiska strategického sa to ukázalo ako hlavná príčina značných ťažkostí pre Európanov. Zjavným príkladom je nedostatok ochranných pomôcok, ktoré európske štáty museli zháňať práve v Číne.

Vzhľadom k vyššie uvedenej skutočnosti Zahradil považuje zabezpečenie strategickej sebestačnosti, ktorá zahŕňa, predovšetkým samostatnosť v energetickej, surovinovej, materiálnej a potravinovej oblasti, za zásadnú úlohu Európy v nadchádzajúcej dobe. Určité zmeny sa dajú očakávať aj v oblasti svetovej politiky a medzinárodného obchodu. Český europoslanec si totiž myslí, že globalizačné a integračné prvky budú z väčšej časti vytlačené opatreniami nadväzujúcimi na protekcionizmus.

Niektorí používatelia sa rozhodli ponúknuť ďalšie či bližšie opatrenia proti budúcej kríze.

Pozastaviť reguláciu, zabezpečiť super rýchly schvaľovací proces, počas 5 rokov postaviť sieť rýchlovlakov a dostavať diaľnice. Problém nie je stavebná kapacita, ale administratíva! napísal užívateľ Lukas Codra.

Užívateľ Beno Uhlich vyjadril pochybnosti ohľadom nevyhnutnosti premien opísaných Zahradilom. Podľa neho rozhodujúcim faktorom bude miera škody, ktorá postihne európsku ekonomiku. Myslí si totiž, že v prípade pomerne miernych následkov vedenia neprejaví ochotu čokoľvek zásadne meniť, zatiaľ čo väčšia škoda môže prinútiť k venovaniu svojej pozornosti obnovenie ekonomiky.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj