Atény 28. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Grécka polícia posilnila v piatok hliadky na hraniciach s Tureckom po tom, ako nemenovaný turecký predstaviteľ pre média povedal, že krajina nebude viac brániť utečencom v ceste do Európy, píše agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

„Grécko posilnilo stráženie pozemných i námorných hraníc na najvyššiu možnú úroveň,“ uviedol podľa agentúry AFP zdroj z prostredia vlády v Aténach.

Zdroj z gréckej polície pre AFP povedal, že hliadky na hraniciach zdvojnásobili a bola vydaná aj výzva na najvyššiu pripravenosť. „Všetko je pod kontrolou a dôvody na obavy nie sú,“ povedal zdroj AFP.

V reakcii na správy, podľa ktorých z regiónu Evros na severozápade Grécka videli na druhej strane hranice s Tureckom 300 ľudí, uviedol: „Takéto počty sa priemeru nevymykajú.“

Agentúra DPA napísala, že správy o údajnom otvorení hraníc dosiaľ neboli potvrdené. Analytici sa domnievajú, že správy, ktoré šíria turecké provládne médiá o migrantoch smerujúcich do Európy, sú prostriedkom na zvýšenie tlaku a získanie podpory pre Turecko pri súčasnej eskalovanej situácii v severosýrskej provincii Idlib.

V Turecku žije zhruba 3,7 milióna sýrskych utečencov. Na základe migračnej dohody, ktorú Turecko a EÚ uzavreli v roku 2016, poskytla EÚ Turecku miliardy eur s tým, že Ankara zamedzí prílivu migrantov do Európy.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj