Praha 4. októbra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Bohdan Kopčák)

Po nedávnej smrti českého speváka Karla Gotta Česi premýšľajú, ako si Majstra ďalej uctiť. Hovorí sa aj o premenovaní plzeňského Nového divadla, uvádza server Lidovky.cz

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Karel Gott s manželkou Ivanou

S myšlienkou pomenovať po Gottovi divadlo v Plzni prišiel starosta štvrtého mestského obvodu mesta Michal Chalupný (ČSSD). Karel Gott bol určite najvýznamnejšia kultúrna osobnosť z Plzne za niekoľko posledných desaťročí a určite si vo svojom rodnom meste zaslúži pamiatku, uviedol Chalupný.

Naopak Martin Baxa (ODS), primátor Plzne, zastáva trochu zdržanlivejší názor.

Od úmrtia Karla Gotta uplynuli rádovo desiatky hodín. Teraz je čas smútiť, vyjadrovať sústrasť rodine. Čo sa týka ďalších krokov, počkáme na podnety od občanov. Teraz na čokoľvek iné je priskoro,povedal Lidovým novinám.

Režisér Fero Fenič sa deň po úmrtí Karla Gotta uviedol, že by po ňom mali pomenovať pražské letisko, ktoré nesie teraz meno Václava Havla. S jeho nápadom súhlasil rad známych osobností aj občanov. sa tiež podpisovali pod internetovú petíciu za zmenu názvu.

Ulica či námestie

Čo sa týka hlavného mesta, tu by mali  po Gottovi pomenovať ulicu či námestie v novej štvrti. Ako vyjadrenie pocty jeho celoživotnému dielu by sme po ňom chceli pomenovať vhodné a najmä dôstojné miesto v Prahe 5. V tejto chvíli zvažujeme pomenovanie novej ulice či námestia v plánovanom projekte Smíchov City,” oznámila Renáta Zajíčková, starostka.

Zástupca primátora Prahy 5 Lukáš Herold povedal, že časť Prahy uvažuje o tom, že by multifunkčná sála, ktorá má v budúcnosti vzniknúť, niesla spevákovo meno. Uctiť pamiatku Karla Gotta by chcel aj zástupca primátora Prahy 1 Petr Hejma, ktorý spomenul krátky most, ktorý vedie z Masarykovho nábrežia na Slovanský ostrov.

Úmrtie Karla Gotta

Karel Gott zomrel vo veku 80 rokov. Slávik navždy odišiel krátko pred polnocou v utorok 1. októbra, a to obklopený svojou rodinou. Na verejnosť sa táto smutná správa dostala až nasledujúci deň.

Správa o smrti Majstra prišla potom, čo nedávno oznámil, že trpí akútnou leukémiou. V tom čase podstupoval liečbu. Už v minulosti čelil vážnym zdravotným problémom. Bohužiaľ, zákerná choroba nad Zlatým slávikom vyhrala.

Posledná rozlúčka so spevákom

Oznámili, že posledná rozlúčka so slávnym spevákom prebehne v piatok 11. októbra v pražskom paláci Žofín. Zádušnú omšu bude slúžiť kardinál Dominik Duka. Omša pre pozvaných hostí sa uskutoční v sobotu 12. októbra v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtecha na Pražskom hrade. Manželka Ivana Gottová uviedla, že po dôkladnej úvahe sa rozhodla pre pohreb so štátnymi poctami.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj