Praha 16. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook-Karel Gott)

Český legendárny spevák Karel Gott oslávil životné jubileum a pri tejto príležitosti sa s ním porozprával portál Radiožurnál. V rozhovore Zlatý slávik prehovoril napríklad o tom, čo mu niektorí vyčítajú. A vyjadril sa aj na adresu ľudí, ktorí emigrovali. Čo ďalšie majster prezradil?

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Karel Gott

Spevák prehovoril o míľnikoch vo svojej kariére, ktoré pre neho boli veľkou školou, ako sám tvrdí. Na sklonku 50. rokov spieval po kaviarňach, ale neskôr prišlo osudové stretnutie s Divadlom Semafor a mohol sa angažovať aj inde. Legenda českej speváckej scény totiž razí heslo, že spevák musí mať, nielen čistý hlas, ale tiež musí publiku niečo ponúknuť.

“Spieval som to, čo som cítil.”

Karel Gott už skôr uviedol, že sa po celý čas držal svojho repertoáru a nestál s protestnými piesňami na barikádach. Rovnako tak prezradil, že sa nikdy nenechal prehovoriť k tomu, aby spieval angažované piesne, ktoré sám nechcel spievať.

“Spieval som to, čo som cítil, hlavne úprimne. Snažil som sa premýšľať, s ktorou piesňou, kedy a kam prísť,” vyhlásil.

Ako Gott vnímal 70. a 80. roky v Československu?

Spevák sa potom v rozhovore rozhovoril o tom, ako vnímal sedemdesiate a osemdesiate roky v totalitnom Československu a priznáva, že mal šťastie.

“Ja som mal to životné šťastie, že som sa prehupol cez takú zvláštnu oponu, ktorej niektorí museli podliehať alebo počúvať alebo… ani nie tak počúvať ako uvedomovať si, čo nesmú,” prezradil.

Dodal, že keď v tom niekto vedel chodiť, tak nekričal protest songy. “Teraz viem, že by som za to dostal zákaz a nesmel by som na javisko. Takže môj protest by asi nebol nič platný, a tiež by nedopadol, nedoznel by, keby ma nepustili na javisko, aby som ten protest predviedol,” povedal.

V tejto súvislosti tak držiteľ mnohých ocenení predniesol, že byť protest-spevákom pokladal za zbytočné. Ako už načrtol, znamenalo by to len zákaz, ktorý v prípade niektorých ľudí úzko súvisel s odchodom do zahraničia.

“Takže som to pokladal za zbytočné, stať sa protest spevákom a autorom, aj keď, napríklad niektorí odišli, pesničkári, ktorí mali v tom texte akúsi výpoveď k situácii a protestujuc, aj keď básnicky, tak predsa len natvrdo. Tak tí samozrejme museli počítať s tým, že budú mať problémy,” uviedol.

Myslí si teda, že ľudia, ktorí odišli do zahraničia, nám vlastne neboli k ničomu. “Ale keď odídu do zahraničia, tak nám nie sú nič platní. Nehnevajte sa na mňa, kto im fandí, tak to musí rovnako pochopiť. Že čo je mi platné, keď je básnik v inej krajine, to nejde, ten patrí tu, k tejto zemi, tomuto jazyku a jeho poslanie je tu, pretože tu sa narodil, tu žil a tu pociťoval tie situácie, vníma ich a odovzdáva nejaký svoj pocit,” vysvetlil svoj pohľad na vec.

Skúsenosti z Las Vegas

Majster, ktorý oslávil 80. narodeniny, prehovoril aj o svojom pôsobení v Las Vegas. Práve tam totiž v priebehu siedmich mesiacov dvakrát absolvoval tridsaťminútové vystúpenia, a to každý večer pre rôzne publikum. Okrem iného sa tu stretol s takými hviezdami, ktoré obdivoval. Predtým totiž o stretnutí s nimi mohol len snívať.

“Človeku to navyšuje bohatstvo zážitkov, ktoré sa potom prejavujú v radosti pokračovať a byť zasiahnutý pozitívnym svetlom,” popisuje svoju skúsenosť.

Keď sa umelec v roku 1967 z Las Vegas vrátil, chcel sa venovať aj “one man show”. “Prísť na javisko a baviť ľudí od ôsmej do jedenástej,” vysvetlil.

Zaslúžené ocenenia

Nie je žiadnym tajomstvom, že táto hviezda šoubiznisu získala počas svojej dlhoročnej kariéry nespočetné množstvo rôznych ocenení, a to ako tých domácich, tak aj tých zahraničných. Získal napríklad prestížnu mediálnu cenu za celoživotné dielo, ktorú Gott získal dva roky späť v Lipsku. Nemecko totiž v Gottovej kariére hralo významnú úlohu. U susedov totiž vydal 70 platní, absolvoval tam turné, a tiež mnoho televíznych vystúpení.

V súvislosti s rôznymi oceneniami, ktoré si Karel Gott vyslúžil, uviedol: “Každá cena je pre mňa cenná. Skupina ľudí, ktorí mi fandia a rozumejú mi, to už je pre mňa veľká pocta. ”

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj