Bratislava 3. septembra 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Emilio Morenatti)

Poslanec NR SR Ľudovít Goga sa v svojom poslednom príspevku na sociálnej sieti venoval migračnej kríze, ale hlavne migračným tokom, ktoré sa presunuli do Grécka

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Poslanec hneď v úvode upozorňuje, že ak sa nás snaží EU uspokojiť, že migrácia je zažehnaná tak sa veľmi mýli. “Financie pre neziskovky, pašerákov a ľudí priživujúcich sa na tomto biznise je stále dostatok a neboli zastavené prípadne presunuté pre obyvateľov únie, ktorí by ich určite tiež potrebovali.”

Za úspešné opatrenia v tomto smere považuje Goga kroky talianskej vlády, kedy sa podarilo obmedziť príliv migrantov uzatvorením prístavov. Medzi ďalšie opatrenia patria aj sankcie pre organizácie poskytujúce pomoc lodiam, ktoré smerujú do talianskych prístavov napriek zákazu, sa zvýšia z 50 000 eur na 1 milión eur. Podľa bezpečnostného balíka, ktorý predstavili začiatkom júla, kapitán lode, ktorý nezohľadňuje zastavenie polície, môže byť zatknutý.

Tieto opatrenia na druhej strane spôsobili aj to, že sa migračná vlna presunula do Grécka. Grécke ostrovy ako Lesbos zažívajú v posledných týždňoch druhú vlnu prílivu imigrantov z Turecka. Po viac ako troch rokoch priplávalo naraz 12 lodí na grécky ostrov Lesbos čo Grékov nemilo prekvapilo.

Teraz to ale vyzerá tak, že Gréckej vláde pretiekol pohár trpezlivosti a rozhodla sa podstúpiť kroky, aby sa s celou situáciou nejako vysporiadali. 

“Keďže grécke ostrovy sú ešte stále preplnené migrantmi z predošlých rokov a nie je tam dostatočná kapacita prichýliť ďalších, noví prichádzajúci žiadatelia o azyl budú prenesení na polostrov. Zároveň chce grécka vláda spolu s Frontexom a NATO posilniť hliadku pri vonkajších hraniciach. Čo sa týka azylovej politiky, možnosť odvolania sa po zamietnutí azylu bola zrušená, čo znamená, že po prvom odmietnutí budú musieť byt žiadatelia deportovaní,” vysvetľuje poslanec.

Na záver Goga ešte dodáva, že týmito opatreniami grécka vláda reaguje len na krízu zaplátaním dier, no chyba musela nastať zvonku. “Čo sa stalo s nemalými dotáciami, ktoré platíme Turecku, aby zabránili tomuto prílivu? Vyberajú si migranti grécku cestu ako výsledok Salviniho opatrení? A čo na to naši praeurópski optimisti, ktorí sa oháňajú štatistikami, že žiadna imigračná kríza či riziko terorizmu už Európe nehrozí?”

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj