Bratislava 17. januára 2019 (HSP/Foto:Screenshot)

Nová reklama od spoločnosti Gillette, vyvoláva enormnú vlnu kritiky. Reklamu totiž sprevádza heslo  “The best man can be” a vo videu kritizuje sexuálne obťažovanie, domáce násilie a celkovo toxickú mužskosť. Informuje portál bbc

Snímka z videa

Krátke video, s názvom Believe, sa hrá so slávnym sloganom značky – “The best a man can get” a nahrádza ho sloganom “The best man can be”. Video obsahuje rôzne zábery, ktoré vyobrazujú sexizmus, domáce násilie, násilie medzi chlapcami či obťažovanie žien. Vo videu je zapojené aj hnutie “Me too”.

Následne sú uvedené aj príklady pozitívnejšieho správania, napr. zabránením incidentu na verejnosti. V súčasnosti má video cez 9 miliónov zhliadnutí. Zaujímavý je však pomer pozitívnych a negatívnych ohlasov. Keďže pre “palec dole” sa rozhodlo až 560 tisíc ľudí pričom “palec nahor” dalo iba 207 tisíc.

Reakcie na seba nenechali dlho čakať ani na iných sociálnych sietiach. Niektorý Gillette chvália za posun vpred, ale iný hovoria, že Gillette je pre nich “mŕtvy.” Do značnej miery však ide o negatívne komentáre, diváci tvrdia, že už nikdy nebudú kupovať výrobky spoločnosti Gillette, alebo že reklama je “feministická propaganda”.

“Za menej ako dve minúty sa vám podarilo odlákať vašu najväčšiu skupinu záujemcov pre vaše produkty. “Skvelé,” napísal jeden zlostný divák.

“Nie sme žiadni násilníci a mlátičky, vieme sa správať,” píše ďalší.

Našli sa však aj pozitívne ohlasy: “Prečo je tu toľko kriku, keď reklama ukazuje kladné aj záporné stránky mužskosti?”

Na výzvy, aby Gillette, ktorý je vo vlastníctve Procter & Gamble, uverejnil ospravedlnenie, značka reagovala, že nová reklama je v súlade so svojim sloganom a hovorí, že verí v to “najlepšie u mužov”.

“Gillette verí v to najlepšie v mužoch a chce ich podporiť, aby sa správali zodpovedne. Aby prestali ospravedlňovať zlé správanie. Motivovať mladú generáciu mužov, aby pracovala na osobnom rozvoji. Verím, že touto cestou môžeme priniesť pozitívne zmeny,” povedal Gary Coombe, prezident spoločnosti.

Ale popri negatívnej reakcii na nové posolstvo značky, došlo tiež k pochvale za pokus zapojiť sa do diskusie o tom, čo znamená byť moderným mužom.

“Vedeli sme, že zapojenie sa do dialógu o “súčasnom mužstve” by znamenalo zmeniť spôsob, akým premýšľame a zobrazujeme ľudí na každom kroku,” dodáva Gary Coombe.

Spoločnosť Gillette spolupracuje s projektom Budovanie lepšieho človeka, ktorý sa snaží znížiť násilné správanie u mužov prostredníctvom nadácie The Boys and Girls Club of America, ktorá pomáha mladým mužom rozvíjať lepšie sociálne a komunikačné zručnosti. Taktiež daruje za ďalšie tri roky 1 milión americkým dolárov charitatívnym organizáciám zameraným na podporu mužov.

Zatiaľ čo reakcie na reklamu boli do značnej miery negatívne, ako to hovorí staré príslovie, nie je nič také účinné ako zlá reklama. Odborníci sa totiž zhodli, že reklama prešla toľkými schvaľovaniami, že niekto musel očakávať takúto situáciu.

Veria, že silnú reakciu vyvolala reklama preto, že ide o takú veľkú zmenu a to ľudí prekvapilo. “Je to taká výrazná zmena pre Gillette v postojoch, a to takpovediac cez noc, a preto je tu obrovské množstvo komentárov.”


Zdroj