Generál zima kazí Belgičanom vojenskú misiu v Estónsku. Chýba im teplé oblečenie

Tallin 25. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

V januári budúceho roka budú belgickí vojaci vyslaní na misiu do Estónska v rámci programu NATO posilnenej predsunutejj prítomnosti. Ako ale vyšlo najavo, ich výstroj nie je na tamojšiu klímu pripravená.

Ilustračné foto

Kontingent 270 belgických vojakov má byť súčasťou tzv. Battlegroup v rámci programu posilnenej predsunutej prítomnosti, ktorý má zvýšiť vojenskú prítomnosť aliancie v Litve, Lotyšsku, Estónsku, Poľsku a v regióne Čierneho mora.

Belgičanom však robí vrásky na čele tvrdá zimná klíma v Estónsku, kde teploty môžu klesať aj pod 30 °C. “Bojíme sa komplikácií a zranení medzi našimi vojakmi, ktoré môže spôsobiť mráz,” uviedol Roger Houssen, zástupca odborov belgických vojakov ACMP, ktorého cituje belgický denník Het Nieuwsblad.

Operácia mala pôvodne začať už pred rokom. Avšak podľa Houssena armáda nebola schopná zabezpečiť zodpovedajúcu zimnú výstroj. To, čo dostali vojaci, často pochádzalo z obdobia kórejskej vojny alebo zo 60. rokov. Z tohto dôvodu armáda rozhodla o nákupe zimného výstroja zo Spojených štátov. Belgické velenie uisťuje, že všetko zimné vybavenie dorazí včas.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj