Bratislava 16. septembra 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, Radoslav Maťaš)

V posledných dňoch v médiách rezonoval najmä vnútorný spor v opozičnej strane SaS medzi predsedom Richardom Sulíkom a novou platformou Demokratické jadro, ktorú reprezentuje najmä Ľubomír Galko a niekoľko ďalších poslancov. Galko sa však v pondelok pustil aj do bývalého ministra práce za SaS Jozefa Mihála, ktorý v súčasnosti pôsobí v parlamente ako nezaradený poslanec a patrí k hlavným tváram novej strany Spolu-OD Miroslava Beblavého.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Ľubomír Galko a Jozef Mihál

Spor sa točí okolo odchodu Jozefa Mihála zo strany SaS, ktorý ho vtedy vo februári 2017 sám odôvodnil nezhodami so šéfom strany Richardom Sulíkom, ktorého ako uviedol, už nemohol ďalej tolerovať. “Viac ho zaujíma téma imigrantov, ako je to v Nemecku, ako je to s pádom eura, ako je to s hejtovaním,“ vysvetlil svoj postoj Mihál, ktorý chcel v SaS klásť dôraz na ekonomické témy a daňovú reformu.

Najnovšie však Mihál v rozhovore pre časopis Týždeň prekvapil tým, že v skutočnosti vraj bola dôvodom jeho odchodu osoba Ľubomíra Galka, ktorý manipuluje a ohovára a vraj tak v strane vyvoláva napätie a “zlú krv” ako to pomenoval Mihál.

“Ak Sulík navrhne kandidátku tak, že sa to nebude páčiť ľuďom okolo Ľuba Galka, tak mu tú kandidátku neschvália. Toto rozloženie síl znamená, že Richard Sulík bude musieť dať Galka na miesto číslo 2, a tým pádom bude tá kandidátka zmesou tých, ktorí sú na Sulíkovej strane a tých, ktorí sú na Galkovej,“ povedal o údajnej situácii v SaS Mihál a dodal, že podľa neho Galko stojí aj za tým, že bývalá podpredsedníčka parlamentu Nicholsonová nedávno nebola zvolená do užšieho vedenia a rozhodla sa pre pozastavenie členstva v SaS.

Na toto vyhlásenie v pondelok zareagoval exminister obrany Galko, ktorý si myslí, že Mihál v uvedenom rozhovore klamal. “Napríklad, že v roku 2016 odišiel z SaS kvôli mne. Lenže vtedy svoj odchod zdôvodnil tým, že nesúhlasí s postojmi predsedu Sulíka. Toto zopakoval v tom čase ešte niekoľkokrát – pre médiá, aj v súkromných správach mnohým našim členom, ktorí ho doslova prosili, aby neodchádzal. Esemesky typu „Pošlite do čerta predsedu a vrátim sa“ majú dodnes uložené.”

Jozef Mihál však podľa Galka odišiel aj preto, lebo absolútne nepracoval ako poslanec a ani ako podpredseda pre SaS. “Bol najväčším absentérom v parlamente, nezúčastňoval sa na zasadnutiach, lebo sa venoval svojmu súkromnému biznisu – prednáškam a školeniam účtovníčok po celom Slovensku. Nezúčastňoval sa ani na straníckych aktivitách do volieb NR SR, celú Agendu 2020 a s ňou spojenú kampaň sme odmakali Sulík, Kiššová, Rajtár, Jurzyca a ja. Mihál bol v tom čase na dovolenke, alebo si opäť robil svoje súkromné prednášky. Ako poslanec NR SR zneužíval takto štátne zdroje.”

“Keďže v tomto konaní pokračoval aj po voľbách, viackrát sme mu to s kolegami vyčítali. Využil preto niektoré názory Richarda Sulíka a potom ako Richard uverejnil tento blog, Jozef to využil a strane SaS zamával. A pri odchode nezabudol predsedovi SaS poriadne naložiť. Jozef Mihál v rozhovore narozprával aj viacero iných klamstiev o vnútrostraníckych záležitostiach, ktoré vytiahol z kuchyne SaS, čo by slušný človek nespravil. Niektoré tvrdenia o mne, ktoré sú čírymi výmyslami, by boli skoro až na civilnú žalobu.”

Ľubomír Galko dodal, že by bol veľmi rád, ak by Mihál prestal rozoštvávať SaS, ak sa chce čo len trochu tváriť, že mu ide o Slovensko. “To jeho Spolu ani samo ani s PS totiž na zmenu režimu nemá.”

Galko vraj šíri intrigy

Na obhajobu Mihála sa na sociálnej sieti postavila poslankyňa Európskeho parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová, podľa ktorej má Mihál pravdu v tom, kto šíri intrigy v SaS. Bývalá podpredsedníčka NR SR má v súčasnosti pozastavené členstvo v strane. “Viacerí ste mi ticho vyčítali pozastavenie členstva, niektorí ma obviňovali, že som využila SaS ako výťah do EP. Nebola to a nie je to pravda. Dnes to za mňa všetko nahlas povedal Jozef Mihál a tí, ktorí naďalej klamú o Mihálovom odchode a mojom pozastavení členstva by sa mali hanbiť,” tvrdí Nicholsonová.

“Dúfam, že SaS sa očistí a po očiste bude ešte silnejšia ako predtým. Som pripravená urobiť pre to maximum. Nateraz dosť politikárčenia, letím do Štrasburgu, kde ma čaká veľmi náročný týždeň. Pozdravujem na Slovensko, osobitne Jozefa Mihala,” odkázala prostredníctvom Facebooku poslankyňa EP.

O stanovisko sme požiadali aj šéfa SaS Richarda Sulíka, do redakčnej uzávierky svoje vyjadrenie neposlal.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj