Bratislava 20. septembra 2019 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)

Richard Sulík včera oznámil, že na svojej kandidátke chce ľudí, ktorým môže dôverovať. Na kandidátke by zatiaľ mali byť on, Lucia Ďuriš Nicholsonová no vraj bez Ľubomíra Galka a Jozefa Rajtára. Galko neskôr na sociálnej sieti uviedol, že “prežíva trocha náročnejšie obdobie”

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Ľubomír Galko

Podpredseda strany SaS na začiatku v svojom príspevku pripomenul, že stranu zakladal a bol jej vyše 10 rokov verný. “Prežil som vzostupy aj pády. Nikdy som ju neopustil, ani keď jej bolo ťažko a padla na 3,9%,” vysvetľuje Galko a dodáva, že v strane nechal aj kus života a aj kus zdravia.

Ďalej v statuse priznáva, že sa dnes strana nachádza v kríze. “Je zbytočné špiritizovať, ako sme sa do nej dostali, a kto bol prvý. Robím všetko preto, aby sme to ešte zlepili dohromady, ale nemám to v rukách sám. Dnes sa dejú aj nepekné veci voči mojej osobe, atakujú ma ľudia, ktorí sa SaS v minulosti obrátili chrbtom. Píšu a hovoria sa o mne klamstvá, výmysly. Nebudem ich vyvracať, tí čo ma poznáte, viete, kto som a viete, že sa kedykoľvek môžem komukoľvek pozrieť do očí,” dodal na záver.

Galko včera v rozhovore tiež priznal, že cíti tlak na svoje pôsobenie v strane. Dúfa však, že emócie opadnú a so stranou sa nerozíde- Výmena názorov medzi predstaviteľmi SaS a bývalými straníkmi pomáhajú podľa Galka verejnosti pochopiť, čo sa v strane deje. “Samotnej strane to, samozrejme, nepomáha. Ale musím k tomu dodať, že my sme si dlhé roky vnútrostranícke debaty nechávali pre seba. Žiaľ, situácia sa vyhrotila a dnes už sa veci dostávajú aj von,” doplnil.

SaS je podľa neho živý organizmus, kde sa majú hľadať riešenia pre spoločnosť. “A to občas bolí. V hľadaní a ponúkaní riešení spoločenských problémov mienim pokračovať, keď táto kríza, dúfam, pominie, emócie opadnú a zavládne zdravý rozum,” dodal Galko. (viac v článku)

Sulík upratuje v SaS

Predseda strany SaS Richard Sulík jasne nepovedal, či Galko bude súčasťou kandidátky. O všetkom sa oficiálne rozhodne až kongrese, ktorý sa bude konať v októbri. A na ktorom bude môcť každý člen predložiť svoju kandidátku.

Sulík sa ale vyhlásil, že na jeho kandidátke budú len ľudia. ktorým môže veriť. “Na kandidátke budú ľudia, na ktorých sa viem 100 percentne spoľahnúť, poslanecký klub bude stabilný,” uviedol Sulík s tým, že na jeho kandidátke budú aj nové tváre, ale na prvej pozícii bude on a na druhej bude Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá v stredu zrušila svoje pozastavenie v strane.

Na spomínanej kandidátke by mal byť aj Juraj Droba, ktorý je dnes bratislavským županom. Sulík počas tlačovej konferencie povedal, že županom aj naďalej ostane, len podporí stranu.

Bez Rajtára

Jozef Rajtár pre televíziu Joj potvrdil, že dostal odkaz, že na Sulíkovej kandidátke jeho meno nebude. “Moja reakcia je, že bojujeme ďalej, pretože SaSka musí zohrať rozhodujúcu úlohu v boji s mafiou, ktorá ovláda štát,” reagoval.

 To, že vzťahy v strane SaS nie sú ideálne ukázal už spomínaný septembrový kongres, ktorého sa nakoniec aj napriek neúčasti známejších mien, ktoré sa pridali k novej platforme, zúčastnili viac ako dve tretiny členov. To čo sa udialo po kongrese Sulík komentovať nechcel.

“Kongres, ktorý bol 7. septembra som zvolal ja ako predseda, po tom, ako sa v strane zjavili hlasy, že strana by s iným lídrom vedela fungovať lepšie. Ako človek, ktorý si ctí demokratické princípy som zvolal kongres, aby mal každý člen strany možnosť kandidovať na predsedu a v tajnej voľbe vyjadriť svoj názor, koho chce za člena. Tí, ktorí neprišli, neprišli. Prišli na neho, ale viac ako dve tretiny členov. Potom sa udialo viacero vecí, ktoré tu nechcem komentovať,” uviedol Sulík s tým, že nechce živiť reči a vnútrostranícke rozpory budú riešiť v strane.

Demokratické jadro?

Po skončení kongresu niektorí nespokojní poslanci totiž oznámili vznik novej platformy v rámci SaS s názvom Demokratické jadro SaS.

Podpredseda strany Ľubomír Galko predstavil na tlačovej konferencii aj programové tézy novej platformy. V rámci neho sa prihlásil k myšlienkam liberalizmu, trhového hospodárstva, ale aj zakotvenia Slovenska v západnej civilizácii. Nová platforma podľa Galka „odmieta hazardovať so zahranično-politickým ukotvením Slovenska, ktoré je súčasťou západnej civilizácie“. Demokratické jadro SaS taktiež deklarovalo Ruskú federáciu za „bezpečnostnú hrozbu západných demokracií“ (viac v článku).

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj