Bratislava 30. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Vrtuľníky Black Hawk budú po dozbrojení schopné vzdušnej podpory pre pozemné vojsko

Na snímke vľavo minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS) a vpravo minister hospodárstva SR Peter Žiga (SMER-SD)

Ministerstvo obrany SR kompletizuje v súčastnosti viacero modernizačných projektov, pričom kompetentní zvažujú dodatočné vyzbrojenie viacúčelových vrtuľníkov typu UH-60M Black Hawk. Potvrdil to pre agentúru SITA minister obrany Peter Gajdoš (SNS). “Pripravujeme dozbrojenie vrtuľníkov guľometmi z oboch strán, tak, aby boli spôsobilé poskytnúť pozemným silám podporu,” odpovedal Gajdoš na otázku, aké plány do budúcnosti rezort pod jeho vedením zvažuje.

Vrtuľníky Black Hawk kúpil rezort obrany ešte za pôsobenia Martina Glváča (Smer-SD). Vrtuľníky Slovensko obstaralo cez americký systém, priamo cez vládu Spojených štátov amerických. Za deväť kusov UH-60M zaplatilo Slovensko viac ako 228 miliónov eur.

Vstupu vojakov do polovojenských organizácií zabráni nová právna úprava

Profesionálnym vojakom má pri vstupe do rôznych polomilitantných organizácií zabrániť etický kódex profesionálneho vojaka, a tiež pripravované právne úpravy. Pre TASR to povedal minister obrany Peter Gajdoš (SNS)

Avizoval, že do novely zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov chce zahrnúť aj paragraf, ktorý by riešil túto problematiku. “Aj takýmto spôsobom chceme zabrániť, aby profesionálni vojaci aj v rámci osobného voľna cvičili polomilitantov, alebo iných ozbrojencov,” ozrejmil.

Používanie zbraní a taktík Ozbrojených síl (OS) SR v podobných organizáciách, ako sú napríklad Slovenskí branci, nemôže ministerstvo dopustiť, tvrdí šéf rezortu. Podľa neho by tak mohlo dôjsť aj k strate dôvery občanov v ozbrojené sily.

Poznamenal, že niektorí profesionálni vojaci sa netaja tým, že sú aj členmi podobných skupín, pričom v nich využívajú poznatky nadobudnuté v ozbrojených silách. “To znamená spôsobilosť cvičiť, riadiť a používať metodiky zneužívajú aj napríklad v prospech Slovenských brancov,” ozrejmil minister. Doplnil, že používanie zbraní, ale aj taktík OS SR polovojenskými skupinami, môže byť nebezpečné.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj