Bratislava 27. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)

Ministerstvo obrany SR už pred istým časom navrhlo vláde SR, aby predĺžila abonentnú zmluvu na lietadlá ruskej výroby MiG-29, a to až do času, kým budú dodané nové lietadlá F-16. Na otázku, prečo sa rezort rozhodol práve pre túto možnosť, odpovedal minister obrany Peter Gajdoš (SNS) tak, že v opačnom prípade by Slovensko v rámci vzdušných síl prišlo o jednu zo svojich spôsobilostí

Na snímke Peter Gajdoš

Podľa Gajdoša by navyše prišli desiatky ľudí o prácu, preto chce ísť jeho rezort cestou predĺženia abonentnej zmluvy s ruskou spoločnosťou RSK MiG. Slovensko v tomto prípade platí desiatky miliónov eur ročne. Nové lietadlá majú byť dodané v priebehu roka 2022, respektíve 2023. Pôvodne Ministerstvo obrany SR zvažovalo aj ďalšie možnosti.

Zabezpečenie ochrany vzdušného priestoru sme analyzovali v troch variantoch. Prvým bola ochrana niektorou z členských krajín NATO, alebo niekoľkými krajinami, ktoré by sa po určitom čase striedali,” povedal Gajdoš. V takom prípade by ale podľa jeho slov prišli desiatky ľudí o prácu, a tiež by sme dočasne nemohli cvičiť pilotov či letecký personál, a prišli by sme o spôsobilosti v rámci vzdušných síl.

Do úvahy prichádzala aj možnosť servisu lietadiel ruskej výroby v susednom Poľsku. Gajdoš ale túto možnosť vylúčil. “Z hľadiska spolupráce s Poliakmi pri servise a opravách MiG-29 sú tam veľmi zložité podmienky. Je tam viacej rizík ako výhod,” doplnil minister.

Poslednou možnosťou, ktorú rezort zvažoval, je predĺženie abonentnej zmluvy s ruskou spoločnosťou. “Abonent vychádza na 110 miliónov eur na štyri roky, s možnosťou skrátenia či predĺženia tejto doby o jeden rok. V prepočte na jedno lietadlo to vychádza menej, ako pri zvyšných možnostiach. Navyše zostane zachovaný výcvik pilotov, technického personálu a aj suverenita vzdušného priestoru Slovenskej republiky. A za jej zachovanie sme zodpovední v zmysle platných zákonov,” dodal Gajdoš.

Ak Ozbrojené sily SR stratia podľa ministra istú spôsobilosť, tak to trvá roky, kým je obnovená.

Rezort obrany je za zmluvu s ruskou spoločnosťou dlhodobo kritizovaný politickou opozíciou. Definitívne slovo bude mať v tomto prípade vláda SR.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj