Paríž 21. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Virginia Mayo)

Vystúpenie Británie z Európskej únie bez dohody už na konci októbra je momentálne najpravdepodobnejším scenárom budúceho vývoja. Pre agentúru AP to v stredu uviedol nemenovaný francúzsky diplomat

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Brusel bude podľa diplomata aj naďalej pokračovať v rokovaniach s britským premiérom Borisom Johnsonom, avšak zároveň bude tvrdo trvať na ochrane spoločného trhu a zachovaní stability v Írsku.

Johnson od Únie požaduje, aby bola z dohody, ktorú s Bruselom uzavrela ešte bývalá britská premiérka Theresa Mayová, odstránená sporná tzv. írska poistka.

Londýn totiž vníma toto opatrenie, ktorého cieľom je zabrániť obnoveniu tzv. tvrdej hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou, ako pascu, ktorá krajinu navždy zviaže obchodnými pravidlami Únie a znemožní Spojenému kráľovstvu uzatvárať samostatné obchodné dohody s partnermi vo svete.

Nemenovaný zdroj z prostredia francúzskej diplomacie však pre AP v tejto súvislosti zdôraznil, že bez írskej poistky nebude dohoda možná.

Johnson odcestoval v stredu do Berlína, kde sa má vo večerných hodinách stretnúť s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou pred tým, ako bude vo štvrtok v Paríži rokovať s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Merkelová na margo stretnutia s britským premiérom v stredu vyhlásila, že s ním chce rokovať o tom, ako urobiť odchod Británie z EÚ “čo najmenej napätým”.

Európska komisia: Rozhodnutie Britov obmedziť svoje aktivity v EÚ je v poriadku

Európska komisia (EK) zároveň potvrdila, že rozhodnutie britskej vlády obmedziť od 1. septembra účasť zástupcov Spojeného kráľovstva na väčšine zasadnutí Európskej únie je v súlade so súčasným postavením tejto krajiny v Únii.

Obmedzenie britskej účasti na pracovných zasadnutiach EÚ v utorok oznámil britský minister pre brexit Steve Barclay.

Rovnaký postoj Spojeného kráľovstva nezúčastniť sa na väčšine schôdzí Európskej únie potvrdil v utorok v oficiálnom liste predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi aj britský premiér Boris Johnson. V liste pre Tuska spresnil, že Spojené kráľovstvo je odhodlané plniť svoje záväzky o “čestnej spolupráci” s EÚ a počas obdobia do odchodu z EÚ (31. október) nebude blokovať konanie Únie.

Hovorkyňa EK Natasha Bertaudová pred zástupcami novinárskej obce v Bruseli potvrdila, že pokiaľ ide o eurokomisiu, snahy britskej strany o obmedzenie aktivít v EÚ sú “v súlade s povinnosťami Spojeného kráľovstva ako členského štátu Únie”. Zároveň zdôraznila, že pozícia ostatných 27 členských krajín voči brexitu aj naďalej zostáva spoločná. To znamená neotvárať nanovo dohodu o brexite, ktorej integrálnou súčasťou je aj takzvaná írska poistka.

Práve túto klauzulu by chcel Johnson zo zmluvy odstrániť, aby bolo možné – podľa znenia jeho listu pre Tuska – získať súhlas britského parlamentu a dospieť k brexitu s politickou dohodou.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj