Brusel 2. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Matthys)

Bývalú francúzsku poslankyňu Európskeho parlamentu (EP) a neúspešnú nominantku na eurokomisárku Sylvie Goulardovú v pondelok obvinili z fiktívneho zamestnávania asistenta. Informovala o tom agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Sylvie Goulardová

Goulardová v súvislosti s vyšetrovaním, ktorému čelí vo Francúzsku, nezískala v októbri dôveru europoslancov, a nemohla sa tak stať členkou novej Európskej komisie. Po vypočutí na parížskom súde ju v pondelok obvinili zo sprenevery verejných prostriedkov.

Parížsky súd v posledných týždňoch v súvislosti s prípadom obvinil už viacero osôb podozrivých zo spoluúčasti na „odklonení“ verejných prostriedkov. Patrí k nim bývalý francúzsky minister spravodlivosti Michel Mercier a finančný riaditeľ centristickej strany MoDem Alexandre Nardella. Predseda strany MoDem Francois Bayrou je predvolaný na súd v piatok (6.12).

Sudcovia sa snažia zistiť, či niektorí z bývalých asistentov europoslancov boli odmeňovaní z prostriedkov Európskeho parlamentu, hoci v skutočnosti vykonávali iné úlohy pre Demokratické hnutie (MoDem).

Začiatok predbežného vyšetrovania v júni 2017 znamenal rezignáciu Bayroua z postu ministra spravodlivosti a tiež rezignácie Marielle de Sarnezovej z postu ministerky pre európske záležitosti a Sylvie Goulardovej z funkcie ministerky obrany. V septembri prezident Emmanuel Macron navrhol Goulardovú na post eurokomisárky.

Goulardová, ktorá bola poslankyňou EP v rokoch 2009-2017, je v súčasnosti viceguvernérkou Francúzskej národnej banky. V lete tohto roku vrátila Európskemu parlamentu sumu 45.000 eur, čiže ekvivalent osemmesačného platu jedného z jej asistentov, a europarlament 30. augusta tento prípad oficiálne uzavrel. Goulardová totiž nedokázala predložiť dostatočné dôkazy o tom, že jej bývalý asistent Stéphane Thérou naozaj pracoval v zákonodarnom zbore EÚ.

Prípad fiktívneho zamestnávania osôb v Európskom parlamente sa však netýka len strany MoDem. Súd už podobné vyšetrovanie rozbehol aj voči radikálnej ľavicovej strane Nepoddajné Francúzsko (LFI) a týka sa aj extrémne pravicového Národného zhromaždenia (RN), predtým Národný front, v ktorých už bolo obvinených okolo 20 ľudí vrátane Marine Le Penovej, šéfky RN.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj