Paríž 7. januára 2019 (HSP/francesoir.fr/Foto:SITA/AP-Benoit Tessier)

Skupina žltých viest nazývajúca sa “Francúzsko zúri” publikovala vo štvrtok list adresovaný Emmanuelovi Macronovi. Vyzvali v ňom prezidenta, aby vyhovel ich požiadavkám. Usilujú sa o vytvorenie RIC – referenda o iniciatíve občanov a hrozia, že pôjdu “ešte ďalej”.

Na snímke Emmanuel Macron

Skupina žltých viest “Francúzsko zúri”  vo štvrtok na Facebooku uverejnila list pre Emmanuela Macrona a v sobotu 5. januára ho čítali na manifestácii pred radnicou v Paríži. Skupina „Francúzsko zúri“ v ňom tiež uviedla, že je pripravená “ísť ďalej”, ak jej požiadavky vláda nevypočuje.

Štvorstranový list zaútočil na prezidenta, kde mu vyčítajú jeho povýšenecký tón, že ubližuje ľudu, keď na nich bezbranných posiela ozbrojené sily, že ich necháva oblievať vodou, púšťa na nich slzotvorný plyn a snaží sa o diskreditáciu v médiách národného hnutia žltých viest, ktoré je mobilizované po celom Francúzsku.

“Zlosť sa zmení na nenávisť, ak budete pokračovať takto ďalej zo svojho piedestálu spolu s vami podobnými a považovať ľud za somárov, za ľudí, ktorí nie sú ničím” hrozia v liste a vyzývajú ho na vytvorenie RIC, referendum o občianskej iniciatíve, namiesto “politickej pasce” národného konzultačného plánu (ktorý navrhuje Macron, poznámka redaktora).

Na záver mu pripomenuli 3 najdôležitejšie body požiadaviek žltých viest:

  • signifikatné zníženie všetkých poplatkov a daní na produkty základnej potreby
  • zmenu Ústavy s cieľom zaviesť Referendum o občianskej iniciatíve do všetkých oblastí
  • uskutočniť signifikantné zníženie všetkých platov, rent, privilégií a aktuálnych a budúcich dôchodkov všetkých volených zástupcova ako aj vyšších úradníkov.

Bieda vo Francúzsku pretrváva

Francúzsko je jednou z najbohatších krajín na svete, ale je ďaleko od toho, aby odstránilo biedu.

Dva milióny ľudí vo Francúzsku žijú za menej ako 684 eur za mesiac, čo predstavuje život v chudobe, životná úroveň zodpovedajúca  40 % priemernej životnej úrovni vo Francúzsku. 6 miliónov Francúzov poberá minimálne sociálne dávky čo sú príliš nízke príjmy na zabezpečenie dôstojného bývania. 5 miliónov ľudí využilo potravinovú pomoc. 50 % Francúzov zarábala 1 847 Eur mesačne, 10 % bohatých Francúzov zarábajú 3 768 Eur  a 1 % najbohatších Francúzov zarába minimálne 8 850 Eur mesačne, teda 5 x viac ako je priemerný plat.

Jacqueline Tambour


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj